#Dziedzictwo     #Edukacja     

Piątek w Muzeum – wykład Łukasza Ciemińskiego „Święci z prawosławnego podwórka”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Święci z prawosławnego podwórka – Obok popularnych w polskiej tradycji ludowej świętych, których kanonizował i wspomina Kościół katolicki, istnieje fenomen świętych Cerkwi prawosławnej, którzy odgrywali znaczącą rolę w życiu i kulturze mieszkańców podlaskich czy łemkowskich wsi. O specyficznym patronacie proroka Eliasza, o oswajającym niedźwiedzia świętym Serafimie Sarowskim, czy tajemniczej Paraskiewie Piatnicy, o ich kulcie, ikonografii i zwyczajach związanych z dniami ich świąt na kolejnym spotkaniu z cyklu „Święci Domowi”.

Gmach Główny Muzeum, wstęp – 4 zł/os.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / dzisiaj - 20.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa „Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”
Grudziądz / dzisiaj - 13.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi , Spichrz nr 11/13Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.)
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa: 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa: Historia Grudziądza
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego