#Sztuki wizualne     

Papierowe miasto / wykład dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Ducha Św. 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

 

Papierowe miasto. Niezrealizowane projekty nowoczesnego Torunia lat 60. i 70. XX wieku – wykład on-line dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc

25.08.2020 (wtorek), godz. 18.30

profil FB i YouTube Galeria Sztuki Wozownia

 

Pod koniec lat 50. XX wieku w wielu polskich miastach odbywały się konkursy na plany zagospodarowania przestrzennego historycznych centrów i nowych dzielnic. Gdy najważniejsze etapy odbudowy wojennych zniszczeń zostały zakończone, władze i architekci powrócili do modernizowania zaniedbanych terenów śródmiejskich, jak choćby w przypadku Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Poznania. Nowoczesne oblicze miał uzyskać również Toruń, określony przez architekta Ryszarda Karłowicza mianem „wielkiego warsztatu urbanistycznego”. Z myślą o obchodach 500-lecia urodzin Kopernika przypadających w 1973 roku, podjęto realizację spektakularnych inwestycji – kampusu uniwersyteckiego oraz rekonstrukcji zespołu staromiejskiego, równolegle opracowując projekty zagospodarowania terenów nadwiślańskich, Plant i budowy wielkich osiedli mieszkaniowych, z uwzględnieniem lewobrzeżnego Torunia. Mimo że sfinalizowano (choć nie bez trudu) najważniejsze zamierzenia, co skrzętnie akcentowała socjalistyczna propaganda sukcesu, szereg architektoniczno-urbanistycznych pomysłów pozostał na papierze. Wykład będzie więc okazją do puszczenia wodzy fantazji i przyjrzenia się – w oparciu o plany, rysunki i modele – jak wyglądałby Toruń, gdyby zdołano zrealizować projekty m.in.: planetarium w Parku Bielańskim nad Wisłą, rozbudowy w duchu modernizmu Teatru im. W. Horzycy, dzielnicy Rubinkowo pomyślanej jako „toruński Manhattan” czy tzw. Nowego Centrum z siecią biurowców i pawilonów handlowych. Spośród propozycji, które nie miały szans na urzeczywistnienie warto także wspomnieć o koncepcji bydgosko-toruńskiej aglomeracji, jednocześnie przewidującej stopniową rozbudowę „Oksfordonu”.

dr Emilia Ziółkowska-Ganc – historyczka sztuki, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej główne zainteresowania to historia architektury nowoczesnej, przede wszystkim dziewiętnastowiecznej, a także społeczno-kulturowy wymiar architektury i urbanistyki. Prywatnie miłośniczka turystyki rowerowej i górskiej.

 

Wykład z cyklu „ArchiLATO w Wozowni” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

 

https://youtu.be/waf8iHB7gro

 


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 06.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaPostmodernizm, czyli jak odreagować wielką płytę – wykład on-line Anny Cymer
Toruń / 06.10.2020 - 17.11.2020 Galeria Sztuki WozowniaArchitektury droga do współczesności – cykl wykładów on-line Anny Cymer
Toruń / dzisiaj - 25.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaBasia Sokołowska: „Hołd”
Toruń / dzisiaj - 25.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaMichał Jakubowicz: „Dziady”
Toruń / dzisiaj - 25.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaUrszula Kluz Knopek: „Czas Kamienia”