#Dziedzictwo     

PAMIĘĆ MIASTA – POMNIKI KU CZCI

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Galeria Stan Użytku - Bydgoszcz, ul. J.J. Śniadeckich 4 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach naszego cyklu - EMOCJONALNE MAPY PAMIĘCI. Tym razem będziemy omawiać - Pomniki KU CZCI ... w Bydgoszczy

Przekaźnikiem historycznej pamięci miasta stają się jego urbanistyczne układy, zabytkowe budowle świeckie i sakralne, nazwy ulic oraz pomniki. Kolejny pokaz multimedialny poświęcimy pomnikom, obeliskom Ku Czci… znajdującym się w naszym grodzie nad Brdą.
Każda społeczność potrzebuje w swoim otoczeniu pewnych elementów wspierających zbiorową pamięć. W naszym mieście miejsc takich nie brakuje, a wznosiło się je dla nadania pewnym wybranym wydarzeniom, rangi historycznej i w celu przedłużenia obecności tych wydarzeń w świadomości mieszkańców Bydgoszczy.
W trakcie pokazu zostanie omówionych ponad 15 stanowisk upamiętniających ważne wydarzenia historyczne w naszym mieście - odzyskanie niepodległości, walki i męczeństwa, martyrologii, postaci historycznych.
prowadzenie: LUCYNA MATCZYŃSKA

_______________________________________________
Partnerzy wydarzenia:
Moderator Inwestycje
Szkoła Podstawowa nr 2 w Bydgoszczy
Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy