#Sztuki wizualne     

Otwarcie wystawy: Wojciech Woźniak. Unknown roads

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Miejska BWA - Bydgoszcz, Gdańska 20 / pokaż na mapie

Wystawa indywidualna Wojciecha Woźniaka – Unknown roads – w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody przyznanej w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego POLYGONUM 4. Na wystawie zobaczyć można prace z trzech cykli: „Unknown roads” (fotografie i instalacja video, 2018), „Metafizyka codzienności” (fotografie, 2016) oraz „Codzienne rytuały”(fotografie, 2015).

Wystawa „Unknown Roads” to bardzo osobliwa próba uchwycenia z jednej strony doświadczenia bliskości, a z drugiej teraźniejszości. Życie codziennie weryfikuje nasz stosunek do świata i bliskich nam osób. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co zdarzy nam się dnia następnego. Przypadkowe spotkanie, nowo poznany człowiek może zmienić nasze poukładane życie. Doświadczenie choroby weryfikuje, co dla nas ważne, zmienia perspektywę patrzenia na świat. Niespodziewanie pokazuje, jak współistnieją i współgrają z nami nasze zwierzęta. Te sytuacje wpływają na naszą wrażliwość i otwartość na świat. Moja ekspozycja jest podzielona na dwie części.
Pierwsza z nich to tradycyjna wystawa fotografii prezentująca formy „drogi” jako symbolu, druga to instalacja multimedialna przedstawiająca relację zwierzęcia i człowieka. Jest próbą pokazania i prezentacji uczuć, jakie w stosunku do człowieka okazuje bliskie mu zwierzę, a w szczególności to adoptowane.
W drodze szukamy właściwego sposobu przejścia przez kolejne odcinki naszego życia. Emocje, pragnienia i wartości towarzyszą nam w trakcie jej trwania, wyznaczając jej kolejne cele. Czasem dobrze się czując, pragniemy, żeby ta droga nie miała końca i prowadziła nas jak najdłużej do celu. Bywają jednak momenty, w których chcemy uciec z niej jak najszybciej, szukając innych rozwiązań i innych sytuacji. Niekiedy rodzi się w nas gorycz połączona z pytaniem: dlaczego ja? Bywa, że sama droga lub podróż staje się wartością istotniejszą niż sam jej cel.
Bycie w drodze czy też w podróży, wchodzenie w interakcję z ludźmi przypadkowo spotkanymi, zmienia nas bezpowrotnie, ta rzeczywista podróż jest nierozerwalnie związana z przemianą duchową. Droga i związana z nią wędrówka od wieków jest nieodzowną częścią życia człowieka. Nasze życie stawia przed nami różne zadania, musimy nieustannie dokonywać wyborów. W swoją naturę wpisane mamy podróżowanie, wychodzenie ku czemuś, stawianie sobie celów i ich osiąganie.
Stając na „skrzyżowaniu” drogi życia, musimy podejmować decyzję, którędy iść, często nie zdając sobie sprawy, że rozwiązanie może być bardzo proste. W moim przypadku bezwarunkowa miłość sprawiła, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Wojciech Woźniak (z katalogu wystawy „Wojciech Woźniak. Unknown roads”, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, 2018)

Wojciech Woźniak – ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa na wydziale humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie” (2001), „Ogrody wyobraźni” (2004), „Droga” (1997-2005), „Pamiątki” (2005) „Przybysz”(2010„Sentymenty”(2013), „Duży pokój”(2013), „Obecność”(2014), „Codzienne rytuały”(2015), „Still lifes”(2015); współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists.
2007 – laureat I nagrody na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów
2008 – uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla kultury polskiej”; 2016 – II nagroda w konkursie POLYGONUM 4; 2017 – nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy

kurator wystawy – Danuta Pałys

 

Początek 09.11.2018, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 05.01.2019


Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 22.01.2019 Galeria Miejska BWA(Nie)widzialność pisma - wernisaż
Bydgoszcz / 23.01.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki
Bydgoszcz / 06.02.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki
Bydgoszcz / 20.02.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki
Bydgoszcz / 13.03.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki