#Dziedzictwo     

Wystawa „PRZEWODNIK PO BOŻYM NARODZENIU”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum Etnograficzne - Włocławek, Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 / pokaż na mapie

Ekspozycja pt. Przewodnik po Bożym Narodzeniu, prezentowana jest w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.

To opowieść o świętach skupiona na eksplikacji haseł — bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to faktycznie kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. Wyjaśnione będą wszelkie wątpliwości dotyczące genezy, znaczeń i przemian, świątecznych pojęć i zjawisk, takich jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj itp. Wystawa nie ogranicza się do postrzegania świąt poprzez pryzmat polskiej kultury ludowej, lecz pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie i przez to różni się od dotychczasowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych.

Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie się po labiryncie bożonarodzeniowych symboli, rytuałów i wierzeń oraz poszerzy wiedzę zdobytą podczas zwiedzania wystawy.

Wystawa czynna będzie do 18.02.2018 r.

 

Afisz Boze Narodzenie A3.indd

 

 

 

 

 


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane propozycje organizatora

Włocławek / dzisiaj - 19.12.2018 Muzeum Etnograficzne, Zbiory SztukiCHOINKĘ PRZYSTROIĆ JUŻ CZAS - WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Kłóbka / dzisiaj - 16.12.2018 Dwór w KDPE O CZYM SKRZYPI SZRANCZEK, CO PAMIĘTA MIŚNIK...
Nieszawa / dzisiaj - 27.01.2019 Muzeum Stanisława Noakowskiego ZNAK ORŁA - ORZEŁ BIELIK...
Włocławek / dzisiaj - 24.02.2019 Zbiory SztukiGDY ŚLICZNA PANNA... BOŻE NARODZENIE W MALARSTWIE, GRAFICE I RYSUNKU OD XVI DO XXI W.
Włocławek / dzisiaj (wydarzenie stałe) Gmach Główny MuzeumFajans włocławski