#Sztuki wizualne     

Ogniem wypalone, popiołem zapisane – otwarcie wystawy prac Anny Wysockiej

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie

W piątek, 15 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy OGNIEM WYPALONE, POPIOŁEM ZAPISANE - z okazji 20-lecia pracy twórczej Anny Wysockiej.


Ogniem wypalone, popiołem zapisane
 to wystawa, która pozwala prześledzić drogę artystycznych wyborów toruńskiej artystki – Anny Wysockiej, tworzącej m.in. obrazy, obiekty oraz rzeźby w technice własnej, niejednokrotnie przy użyciu metalu oraz elementów gotowych. Droga ta, naznaczona od zawsze potrzebą przełamywania ograniczeń, związanych zarówno z płaszczyznowością dzieła, jak i z właściwościami fizycznymi tworzywa, w którym artystka pracuje, wiodła od malarstwa materii, poprzez kolaże, reliefy i płaskorzeźby, asamblaże z elementów gotowych, obiekty zamknięte w gablotach, obrazy pozbawione tła, rzeźby, aż po najnowsze wielkoformatowe rysunki. Każdy z etapów tej wędrówki znajduje potwierdzenie w grudziądzkiej ekspozycji, będącej pierwszą jak do tej pory próbą usystematyzowania i sproblematyzowania dwudziestoletniego dorobku Wysockiej.


Anna Wysocka urodziła się 9 czerwca 1975 roku w Toruniu. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując w 1999 roku dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego oraz z rysunku w pracowni prof. Krzysztofa Candera. Stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych uzyskała w 2013 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Jej prace prezentowane były na trzydziestu dwóch wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła także w około sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Spośród licznych nagród zdobytych w konkursach krajowych i międzynarodowych najbardziej ceni sobie medal im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny w roku 2000. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w Polsce, Niemczech, Serbii oraz w Stanach Zjednoczonych. Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby, płaskorzeźby i rysunki w technice własnej. Mieszka i pracuje w Toruniu.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) SpichrzeHistoria grudziądzkiego lotnictwa
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) MuzeumWystawy archeologiczne
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) SpichrzeHistoria Grudziądza
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) MuzeumGaleria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego