#Dziedzictwo     

O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach. Spacer z przewodnikiem

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym spacerze pod hasłem „O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”. Uczestników wydarzenia oprowadzi po bydgoskim śródmieściu autorka najnowszego wydawnictwa KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”, dr Agnieszka Wysocka. Spacer, który rozpoczniemy na placu Teatralnym, a zakończymy na placu Wolności, potrwa ok. 45 minut.

Dodatkowo, każdy z uczestników wydarzenia otrzyma bezpłatnie najnowsze wydawnictwo KPCK „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy”. Wszystkich, którzy nie wezmą udziału w spacerze, a chcieliby zapoznać się z ta broszurą, informujemy, że będzie ona dostępna w siedzibie KPCK od sierpnia (w cenie 5 zł).

„W architekturze XIX wieku pojawiały się na budynkach elementy, które oprócz funkcji dekoracyjnej miały znaczenie symboliczne, przekazywały różne treści, dzięki którym określano przeznaczenie budynku, ambicje właściciela, erudycję projektanta. Architekci poznawali modne ornamenty za pośrednictwem popularnych w Europie wzorników detali i motywów architektonicznych, a bydgoszczanie chętnie je wykorzystywali, podkreślając jednocześnie charakter miasta. Stąd na bydgoskich kamienicach z tamtego okresu najczęściej pojawiały się symbole związane z handlem (kaduceusz - uskrzydlona laska należąca do Hermesa, opiekuna kupców, głowa Hermesa w kapeluszu ze skrzydełkami), przemysłem (zębate koła, młotki), pracowitością (ule, pszczoły), czy solidnością (drzewa). Odpoczynek i spokój symbolizowały m.in. sowa, wschodzące i zachodzące słońce, słoneczniki, a rozrywkę np. rozbawione dzieci” – fragment wstępu do wydawnictwa „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”.

Uwaga!

BRAK WOLNYCH MIEJSC


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj KPCKZagraj w sztukę. Warsztaty teatralne dla rodziców i ich dzieci w wieku przedszkolnym
Bydgoszcz / 24.09.2020 KPCKXLII Spotkanie z Historią u Hoffmana: promocja książki „Jan Kossowski (1898-1958). Spotkanie z architekturą”
Bydgoszcz / 26.09.2020 KPCKCzy ten koncert to nie u Was? Emilia Hamerlik i Alicja Kuszowska: „Hey Girls”
Bydgoszcz / 29.09.2020 KPCKZagraj w sztukę. Warsztaty teatralne dla nauczycieli i animatorów kultury
Bydgoszcz / 29.09.2020 KPCKWarsztat: Fotografia – podręczna pamięć własnej podróży