#Dziedzictwo     

Nowy cykl wykładów w Muzeum – ŚWIĘCI DOMOWI!

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie

Święci domowi - to cykl spotkań omawiających zagadnienie kultu świętych w polskiej tradycji ludowej. Przez wieki życie naszych przodków było związane ze świętymi, którzy spoglądali na życie mieszkańców wsi ze świętych obrazów wiszących w chatach, na ich prace i pola z przydrożnych kapliczek i wysokości ołtarzy w kościołach. Każda, najmniejsza nawet czynność i problem codziennego życia posiadał swego patrona, który chronił, pocieszał i bronił. Od pożaru, powodzi a nawet szczurów istnieli święci pierwszej potrzeby i ostatniego ratunku. Stawali się bliskimi powiernikami, współmieszkańcami i niebieskimi patronami. W podróż do zapomnianych często świętych, po świecie wierzeń i praktyk, dawnych przekonań i absolutnych pewników zabierze nas Łukasz Ciemiński - historyk sztuki i etnograf, którego pasją stało się ocalenie tego co o świętych i ich mocy wiedzieli mieszkańcy dawnej wsi. A żeby obraz owych przekonań był pełny spotkania nasze zilustrujemy konkretnymi wizerunkami z jego kolekcji i spróbujemy, jak dawniej wyśpiewać wspólnie dzieje ich życia pieśniami, których pełne są dawne śpiewniki i pamięć najstarszych mieszkańców wsi.

 

28.09.2018, godz. 17.00

Święta jak malowanie – o małej świętej z różami prawda i fikcja

Spotkanie przybliżające fenomen pośmiertnego oddziaływania kultu świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, młodej karmelitanki z Lisieux, której popularność przyjęła skalę "huraganu chwały". Od pierwszych zdjęć wykonywanych za życia świętej po rodzącą się powoli i nie bez kontrowersji ikonografię Teresy. Od pierwszych retuszowanych wizerunków po figury produkowane w milionach egzemplarzy, przez nieme kino, paryskie gwiazdki i żołnierzy z okopów Wielkiej Wojny piszących listy wysyłane do grobu świętej. Historia fascynująca, miejscami zabawna i wzruszająca, którą musisz poznać koniecznie!

Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
19.10.2018, godz. 17.00
Anielskie drogi i ludzkie dróżki

Czy drogi ludzkie i anielskie mogą się krzyżować? Oczywiście! Gdzie? Na ziemi, gdzie anielscy posłańcy pomagają rozwiązywać problemy świętym artystom, zwykłym rolnikom i gdzie anioł stróż wymierza siarczyste policzki walcząc o cnotę! Pogromcy szatana, patroni listonoszy i poławiacze cudownych ryb - o tym na spotkaniu o aniołach w ludowej tradycji i kulcie. A na koniec śpiewy, które wcale nie muszą być anielskimi!

Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny30.11.2018, godz. 17.00
Katarzynki w Andrzejki

Poszukiwanie odpowiedniego kandydata na żonę może być nie lada wyczynem. Potrzeba mu patronki na miarę filozofów. Zaradzi temu święta Katarzyna, która Adwent zaczyna, a ponadto ze świętym Andrzejem kończy radosne muzykowanie. Na spotkaniu tym dowiesz się dlaczego Katarzynki i Andrzejki stanowiły zwrotny punkt w ludowym roku obrzędowym i dlaczego każdy kawaler i panna mieli owych świętych w najwyższym poważaniu!

Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny07.12.2018, godz. 17.00

Na życie po grudzie - grudniowi święci!

Czy święta Barbara i Mikołaj mają coś wspólnego z Grudziądzem? Oczywiście! Wisłę! Na spotkaniu z grudniowymi świętymi dowiesz się dlaczego owi święci byli tak ważni dla kultury ludowej i dlaczego nie tylko górnicy i dzieci znali i kochali świętych Barbórkę i Mikołaja! Na koniec „krzykniemy wszyscy zgodnymi głosami, winszując sobie razem z niebianami, że się narodził miłością przejęty Mikołaj święty”.

Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 25.10.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Święci domowi
Grudziądz / 22.11.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Święci domowi
Grudziądz / 13.12.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Święci domowi
Grudziądz / 22.11.2019 - 24.11.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny
Grudziądz / dzisiaj - 30.10.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa "Drogami ducha - rzeźby Aleksieja Leonowa"