#Sztuki wizualne     

NAD_RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Rabiańska 20 / pokaż na mapie

 

21.05 – 03.06.2018

otwarcie wystawy: 11.05 (piątek), godz. 18.00

kuratorka: Aleksandra Sojak-Borodo

 

RYSOWAĆ to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od roku 2008. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze zasadniczo związany jest z obszarem rysunku. Daje to szansę na obserwację zmian zachodzących w procesach twórczych, jak również sposobach kształcenia artystycznego w obrębie tej dyscypliny.

Czym jest tytułowe NAD_RYSOWANIE, które stało się hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunki Studenckiego? To refleksja nad przekraczaniem rysunkowych granic, nad tym, co jest czymś więcej niż rysunkiem. Koncepcja ósmej edycji imprezy krąży wokół prostej rady prof. Krzysztofa Candera, wybitnego pedagoga i wszechstronnego artysty, która brzmi: „Więcej rysować!”. To „więcej” zamienione zostało w NAD_RYSOWANIE, czyli wartość dodaną.

Idea, do której odwołuje się tytuł wystawy, może się różnie przejawiać. W obszarze rysunku klasycznego oznacza dążenie do precyzyjnego odtwarzania rzeczywistości, a nawet wyjście w stronę NADrealizmu. W ramach rysunku reportażowo-codziennego znajduje odzwierciedlenie w NADaktywności – rysowaniu bez przerwy: na zajęciach, na marginesach, w szkicownikach, na papierze, ale też na wszystkich innych podłożach. W obszarze rysunku eksperymentalnego oznaczać może wyjście poNAD płaszczyznę, w przestrzeń, poza ściany galerii...

Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego rozpatrzyło w tym roku 302 zgłoszenia z 30 uczelni z Polski i zagranicy. Do udziału w wystawie zakwalifikowano 91 artystów z następujących uczelni artystycznych: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Sztuki i Designu w Bratysławie, Akademia Sztuki i Designu w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Białoruska Państwowa Akademia Sztuki, Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Tibilisi, Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy w Iwano-Frankiwsku, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Państwowy w Brześciu, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Saxion University of Applied Sciences.


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 28.03.2019 Galeria Sztuki WozowniaWbrew stereotypom. Przygody architektury PRL – wykład Anny Cymer
Toruń / 28.03.2019 Galeria Sztuki WozowniaWykład Anny Cymer, autorki książki „Architektura w Polsce 1945–1989” (w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”)
Toruń / 16.04.2019 Galeria Sztuki WozowniaJapońska szkoła plakatu: specyfika i odrębność – wykład Zdzisława Schuberta
Toruń / 27.04.2019 Galeria Sztuki Wozownia„Dzień Wolnej Sztuki” w Wozowni
Toruń / 05.04.2019 - 07.04.2019 Galeria Sztuki Wozownia„Toruń za pół ceny” w Wozowni