#Dziedzictwo     

Muzeum Toruńskiego Piernika

Data
wydarzenie stałe
Miejscowość
Muzeum Toruńskiego Piernika - Toruń, Strumykowa 4 / pokaż na mapie

Muzeum Toruńskiego Piernika to największe, wyjątkowe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i Polsce. To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. To również miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą technologii wypieku toruńskich pierników. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, jakim są toruńskie pierniki. Goście odwiedzający Muzeum mogą również zapoznać się z poszczególnymi aspektami tematycznymi związanymi z jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 lat jest symbolem miasta.

Przez otwarcie nowego oddziału Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy. Instytucja powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu głównego fundatora, jakim jest Gmina Miasta Toruń. Adaptacja fabryki mieszczącej się przy ul. Strumykowej 4 została również dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Natomiast Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca pomysłu zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki. Placówka jest także opiekunem Muzeum Toruńskiego Piernika.

Fabryka Cukiernicza KOPERNIK to główny partner Muzeum Toruńskiego Piernika, który od samego początku brał czynny udział w powstawaniu placówki (m. in. przekazując zabytkowe formy piernikarskie i piece).  

Dzięki środkom finansowym pochodzącym z programu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II” na trzech kondygnacjach budynku powstały multimedialne, interaktywne przestrzenie poświęcone szeroko pojętej tematyce piernika. Realizacja projektu zamknęła się w kwocie 1,2 mln złotych.

Na parterze przewidziano ekspozycję „Aromatyczny świat surowców”, która w sposób atrakcyjny plastycznie, z wykorzystaniem szeregu multimediów, przybliża wiedzę na temat poszczególnych składników piernikowego ciasta (mąka, miód, przyprawy korzenne). Prezentowane są zarówno piernikowe surowce, środowisko, w którym występują, ale także sposób przygotowania piernika według najstarszej znanej receptury na piernik toruński.

 Pierwsze piętro zostało poświęcone piernikowym legendom, podaniom i klechdom. Goście będą mogli uczestniczyć w kilkunastominutowych pokazach, seansach, przeżywać przygody baśniowych postaci. Imponująca scenografia oraz nowoczesna prezentacja komputerowa tworzą razem niezapomniane widowisko.

Na drugim piętrze powstało specjalnie przystosowane do potrzeb muzeum pomieszczenie, w którym możliwa będzie organizacja warsztatów, pokazów, spotkań oraz projektów badawczych.

Wewnętrzny dziedziniec budynku został zaadaptowany na przeznaczony dla najmłodszych gości muzeum, piernikowy plac zabaw z chatką złej czarownicy pośrodku. Pełni on funkcje zarówno rekreacyjne jak i edukacyjne.

Ostatnim zrealizowanym zadaniem jest widowiskowy seans artystyczno-świetlny, wyświetlany na zewnętrznej ścianie budynku tzw. mapping, który tematyką nawiązuje do prezentowanych w muzeum treści. Pokaz widoczny również z ul. Szerokiej emitowany jest w weekendy (piątek-niedziela) w godzinach wieczornych.

 

Muzeum czynne w dni:
Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od maja do września; 10-16 w miesiącach październik - kwiecień 


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 05.03.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”
Toruń / 02.04.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”
Toruń / 07.05.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”
Toruń / 04.06.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”
Toruń / 16.07.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”