#Sztuki wizualne     

Mikrorezydencja #1 – Vitalij Strigunkov

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Kulturhauz, Poniatowskiego 5/2 - Toruń, Poniatowskiego 5/2 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Korzystając z potencjału alternatywnej turystyki, tegoroczna edycja mikrorezydencji Kulturhauz stworzy nowe możliwości uczestnictwa w kulturze w Toruniu. Wątkiem przewodnim będzie spekulacja na temat przyszłości. Poprzez serię performansów, prezentacji, mapowania, spacerów oraz wydarzeń muzycznych, program mikrorezydencji skontekstualizuje środowisko kulturalne Torunia i otworzy je na artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym z gości będzie Vitalij Strigunkov. Wileński artysta polskiego pochodzenia skupi się na symbolicznym i kulturowym kapitale łączącym dwa miasta: Wilno i Toruń. Jak wiadomo, podstawą toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika była „polska część” Uniwersytetu Stefana Batorego z Wilna. Co jednak z tego współcześnie pozostało w Toruniu i czy możemy myśleć o relacjach litewsko-polskich bez dominującej narracji historycznej? Wykorzystując badania nad współczesnym „ikonoklazmem” oraz mobilnością idei, artysta wraz zaproszonymi gośćmi zastanowi się nad przyszłymi scenariuszami dla kultury i życia społecznego w Toruniu.

BIO: Vitalij Strigunkov / Vitalijus Strigunkovas – artysta wizualny, urodzony w 1990 roku w Wilnie, gdzie mieszka i pracuje. Studiował w Wileńskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Justinasa Vienožinskisa, Akademii im. Willema de Kooninga w Rotterdamie, uzyskał dyplom licencjacki i magisterski w zakresie sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od kilku lat prezentuje swoje prace na wystawach międzynarodowych. Kształcił się jako malarz, lecz w swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media. Na jego wielowymiarowe realizacje składają się obrazy i opowieści napotkane przez artystę, działania, rysunki, malarstwo, wideo i instalacje. W swojej sztuce podejmuje badania ekonomii kapitału symbolicznego, konfrontując tę kwestię z problemami natury kulturowej, społecznej i politycznej.

Wydarzenia towarzyszące mikrorezydencji:
11.10 – Noc audiowizualna// pokaz filmów wybranych przez artystę
14.10 – Spacer tematyczny, podsumowanie rezydencji, artist talk + Dj set Nico Moise (Bukareszt)

BIO: Nicoleta Moise – artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Fotografii i Ruchomego obrazu Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie (2013). Swoje prace prezentowałą w takich miejscach, jak: Zona C, Santiago de Compostela, tranzit.ro/ Bukareszt, Fundación La Posta, Walencja, BWA Sokół w Nowym Sączu, Donau – Universität Krems, Narodowe Centrum Tańca oraz Galeria Posibilă w Bukareszcie. Jej indywidualne i kolektywne działania wykraczają poza pole sztuk wizualnych – przechodząc od performansu do poezji przez książkę artystyczną do muzyki. W 2010 zaczęła grać na gitarze, następnie na basie, od 2016 tworzy muzykę elektroniczną.

Kurator projektu: Krzysztof Gutfrański (ur. 1982) jest polskim kuratorem, artystą i badaczem mieszkającym i pracującym pomiędzy Toruniem, Warszawą i Belo Horizonte (BR). Jego kontekstualna praktyka badawcza obejmuje i łączy ze sobą kwestie zaangażowania społecznego, ekonomii symbolicznej i skutków transformacji kapitalistycznych. Gutfrański pracował w działach kuratorskich różnych instytucji: CSW w Toruniu, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" i CSW U-jazdowski w Warszawie oraz jako badacz wiodących polskich i brazylijskich organizacji non-profit. Jego ostatnie projekty to, m.in Trauma & Revival (Bozar / Fondazione Pistoletto, 2017), "País do passado / País do futuro" w Ateliê Espai w Belo Horizonte (2016). i "Game of States", zaprezentowane w Piktogram / BLA, Warszawie (2013), a następnie w Palais de Tokio, Paris (2015). Był także kuratorem publicznego programu Pokoju z Kuchnią – eksperymentalnej przestrzeni programów publicznych CSW w Toruniu (2010-2011). Praktyka Gutfranskiego obejmuje szeroko zakrojone prace redakcyjno-badawcze skoncentrowane na wykorzystaniu książki w dobie przeciążenia informacyjnego. W latach 2010-2015 był redaktorem naczelnym Alternativa dla Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, a obecnie pełni tę samą rolę w Obiegu Kwartalnym w CSW U-jazdowski w Warszawie (http://obieg.u-jazdowski.pl/). Odbył wiele rezydencji kuratorskich i badawczych, m.in w Indiach, Brazylii, Chile, Izraelu i Europie Środkowo-Wschodniej.


Działanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
Działanie realizowane w ramach projektu Zakład Turystyki Alternatywnej, współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.