#Dziedzictwo     

MIASTO JAKO DZIEŁO SZTUKI: Życie średniowiecznej, toruńskiej kamienicy

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CSW - Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13 / pokaż na mapie

Gościem spotkania będzie Zbigniew Nawrocki, autor książki Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk. Cykl ma na celu popularyzację architektury, antropologii i kultury miasta.

O książce:

Toruń, podobnie jak Kraków, jest miastem posiadającym oryginalne zabytki średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego. Ale nie o Krakowie, lecz o Toruniu Długosz powiedział, że jest on słynny kolorowymi kamienicami. Kraków i inne miasta posiadają publikacje rozsławiające ich architekturę mieszkalną.
Toruń takiej nie miał… do tej pory.

Kościoły, mury, bramy, wieże obronne, ratusz i zamek, mają opracowania monograficzne i popularyzatorskie. Są to obiekty łatwo zauważalne. Zabytki budownictwa mieszkalnego, tzn. kamienice, wypełniają ulice i obok nich się przechodzi jak w lesie wśród drzew.
W Toruniu znajduje się około 700 kamienic zabytkowych, w tym około 100 będących pomnikami architektury mieszczańskiej, od gotyku do XX w. Nie są to tylko fasady, ale to, co jest ich największą wartością, ich zachowane wnętrza.

Niniejsza publikacja ma charakter popularyzatorski, zawiera też elementy naukowe.
Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa także dlatego, że posiada niepowtarzalny zespół zabytków budownictwa mieszkalnego.

Warto, przebywając w danej kawiarni, restauracji, sklepie, instytucji itp., zainteresować się wnętrzami, polichromiami na ścianach, stropami, układami i historycznymi funkcjami pomieszczeń. Pomoże w tym tekst podstawowy publikacji, jej szata graficzna, a przede wszystkim zdjęcia, rysunki ilustrujące rozplanowanie pomieszczeń i rysunki ukazujące przestrzeń w jej historycznym rozwoju.

 


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj CSWPodarować życie, reż. Katell Quillévéré, Francja 2016
Toruń / dzisiaj CSWOld Fashioned, reż. Rik Swartzwelder
Toruń / dzisiaj CSWGleason, reż. Clay Tweel, USA 2016, 110′
Toruń / 26.06.2017 CSWDo 6x sztuka! Warsztaty
Toruń / 26.06.2017 CSWJak patrzeć, żeby zobaczyć. Historia sztuki operatorskiej – wykłady