#Taniec     #dla dzieci

Magiczne zabawki

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Opera Nova - Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Libretto: Iwona Runowska, Sebastian Gonciarz.

Reżyseria – Sebastian Gonciarz

Choreografia – Iwona Runowska

Kierownik muzyczny – Jakub Lubowicz

Scenografia – Mariusz Napierała

Projekty projekcji – Adam Keller

Kostiumy – Anna Waś

Fryzury i make up – Kajetan Góra

Efekty iluzjonistyczne – Tomasz Pałasz

Reżyseria świateł – Sebastian Gonciarz

 

Wykonawcy: Balet Opery Nova.

Premiera 20.03.2015 r.

Spektakl odbywa się na sali kameralnej. Przedstawienie w 2 aktach. Łączny czas trwania  z przerwą : ok. 100 minut.

W sali kameralnej Opery Nova prezentowane jest przedstawienie baletowe dla dzieci pt. „Magiczne zabawki”. Pomysłodawcami i autorami libretta są Iwona Runowska ( choreograf) i Sebastian Gonciarz (reżyser Teatru"Roma"). Jak mówią, idea powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni , nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.

Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do  sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy  i zabawny) Mag; towarzyszy mu w pracy Pomocnik. Dzieci zachwycają się zabawkami, z których każda pragnie zwrócić na siebie ich uwagę. Mag-sprzedawca rządzi nie tylko zabawkami: potrafi przy pomocy czarodziejskiej różdżki  równie łatwo przywoływać przerażające grzmoty jak i latające piórka. Owa różdżka jest wielką pokusą dla Chłopca... Gdy zapada zmrok,Chłopiec wymyka się z domu i powraca do sklepu, w którym  zabawki budzą się do życia : Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg i inne, zamieszkujące w przedstawieniu ów tajemniczy sklep, tańczą... Chłopiec kradnie Magowi różdżkę i próbuje rządzić  życiem lalek. Jednak rzeczywistość przerasta go : różdżka portafi być niesforna i krnąbrna,władanie nią nie jest takie proste ! Zaczynają się przygody kosmiczne...

Balet ,wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych, adresowany jest do widzów w wieku 4+ Wykorzystana zostanie ( odtwarzana mechanicznie)  muzyka Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego. Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne  wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana zostanie podłoga baletowa,  kurtyna odsłaniania na boki ,horyzont świetlny, imponująca ilość sprzętu oświetleniowego.Spektakl tworzony jest częściowo przez realizatorów dobrze znanych dorosłej części bydgoskiej publiczności: Runowska, Gonciarz i scenograf Mariusz Napierała od kilku lat realizują słynne koncerty sylwestrowo-noworoczne Opery Nova.Przedstawienie, które obecnie proponują ,miało swą wersję pokazywaną kilka lat temu w warszawskim „Palladium”, gdzie cieszyło się dużym powodzeniem.

Realizacja w Operze Nova była  możliwa dzięki środkom pozyskanym z projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego".

________________________

IWONA RUNOWSKA choreograf.

 

Ukończyła Państwową Szkołę Baletową im.Romualda Turczynowicza. Studiowała w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina na Wydziale Edukacji Muzycznej, specjalizacja pedagog baletu. Pracowała w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Dalszy rozwój artystyczny spowodował przejście do Teatru Wielkiego w Warszawie. Z tego okresu ceni udział w takich spektaklach: Jezioro Łabędzie, Bits and Pieces , Three Pieces Hansa van Mannena i Don Juan Maurice’a Béjarta. Należała do premierowej obsady musicalu Metro, z którym występowała na Broadwayu w Nowym Jorku. Sporo swego doświadczenia zawodowego zawdzięcza współpracy z  Januszem Józefowiczem.

Warsztat taneczny i choreograficzny doskonaliła w renomowanej szkole Joell Hall Dancers & Center w Chicago .

Pracowała nad  programami dla Telewizji Polskiej m.in. Teraz Polska , Sportowcy Dzieciom, Sylwester w TVP1, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Trafiony-Zatopiony, Jaka To Melodia...

Jest współautorką choreografii do takich tytułów jak m.in.:Grease,Musicale ,musicale, Koty, Akademia Pana Kleksa , Najlepsze z ROMY – w Teatrze ROMA.  Stworzyła choreografię do spektakli : Błądzenie wg Gombrowicza ( Teatr Narodowy w Warszawie),Hrabia Luxemburg (Teatr Muzyczny w Lublinie) ,Magiczny sklep z zabawkami (Teatr Palladium 2011 r.) Czarnoksiężnik z krainy Oz  (Teatr Słowackiego w Krakowie) ,Loteria na mężów ( Opera Krakowska), Oto idzie panna młoda (Teatr Komedia w Warszawie), Przygody Sindbada Żeglarza ( Teatr Muzyczny w Gdyni). Dla Opery Nova w Bydgoszczy stworzyła choreografię do baletu Prokofiewa „Kopciuszek” ( 2009 r.) do opery Dworzaka „Rusałka” (2012) oraz do siedmiu edycji Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych.

 

 

 

 SEBASTIAN GONCIARZ - reżyser 

W Teatrze ROMA realizował : „Ale musicale” (reżyseria), „Deszczowa piosenka” (II reżyser), „Aladyn Jr” (II reżyser), „Les Misérables” (II reżyser), „Najlepsze z ROMY” (reżyseria), „Upiór w operze” (II reżyser), „Akademia Pana Kleksa” (II reżyser), „Taniec Wampirów” (II reżyser), „Koty” (II reżyser), „Miss Saigon” (II reżyser), „Grease” (II reżyser), „Mamma mia”(II reżyser).

Przy realizacji baletu Prokofiewa „Kopciuszek” w Operze Nova (2009 r.) sprawował konsultację reżyserską.

W 2011 r. w warszawskim „Palladium” wyreżyserował przedstawienie „Magiczny sklep z zabawkami”.

W Operze Podlaskiej  reżyserował ( jako II reżyser) z Wojciechem Kępczyńskim musical „Upiór w operze” ( 2013 r.) oraz reżyserię świateł.

W Teatrze Muzycznym w Poznaniu wyreżyserował (2014 r.) musical „Dr Jekyll i Mr Hyde”.

Wyreżyserował siedem edycji koncertów sylwestrowo-noworocznych w bydgoskiej Operze Nova.

 

 

 Mariusz Napierała  - scenograf, kostiumograf i grafik.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował na wydziałach Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Malarstwa i Grafiki oraz w pracowni scenografii prof. Andrzeja Markowicza  (dyplom w 2000 r.). Autor około 50 realizacji scenograficznych w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Musical Theater Bremen, Teatrem Ateneum im. Jaracza w Warszawie, Teatrem Żydowskim im. E. i I. Kamińskich w Warszawie, Operą na Zamku oraz Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrami Muzycznymi w Poznaniu i Lublinie. Jego ważniejsze realizacje to scenografia i kostiumy do baletów: „Pan Twardowski” Ludomira Różyckiego w choreografii Marka Zajączkowskiego (Nagroda im. Kiepury dla najlepszego przedstawienia muzycznego 2007 r.) i „Kopciuszek” Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej (2009 r.),opera „Rusałka” Antonina Dworzaka w Operze Nova w Bydgoszczy 2012 r. ( nagroda za scenografię i wyróżnienie w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi 2012” wg miesięcznika Teatr), „Album rodzinny” Jana Kaczmarka i Andrzeja Poniedzielskiego w Teatrze Ateneum im. Jaracza w Warszawie, balet „Stanisław i Anna Oświecimowie” Mieczysława Karłowicza w Teatrze Wielkim im. Moniuszki w Poznaniu. Dla Opery na Zamku w Szczecinie przygotował scenografie do musicali „West Side Story”, „Rent” oraz do oper „I co wy na to, czyli cierpienia nowego Pirandella”, „Paria” i „Hrabina”. Ponadto projektował scenografię i kostiumy do musicali: „Skrzypek na dachu”, „Kabaret”, „Evita”, „Jesus Christ Superstar” oraz „Phantom”. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Szczecinie gdzie przygotował scenografie m.in do „Indyka” Sławomira Mrożka, „Śpiewnika domowego” Jana Kaczmarka, „Balu manekinów” Brunona Jasieńskiego oraz „Udręki życia” Hanocha Levina. Uczestnik wystaw na Quadriennale Scenografii w Pradze w 1995 r. i 2011 r. oraz „Scenografia i formy przestrzenne” w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2006 r. Projektuje także plakaty teatralne. Dla Opery na Zamku przygotował m.in. plakaty do musicalu „Rent”, opery „Fidelio” oraz do Eugeniusza Oniegina”. Jego najnowsze scenografie: do musicalu „Jekyll & Hyde” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w reż. Sebastiana Gonciarza (2014 r.) oraz do musicalu „Mamma Mia” w Teatrze ROMA w reż. Wojciecha Kępczyńskiego (2015r.)

Tańczą :

 

 

Mag -              Krzysztof Górski, Tomasz Pałasz

Pomocnik Maga  -  Mariusz Kowalczyk, Konrad Przybytniak

Matka - Sylwia Brzezińska, Sandra Kruk

Dziewczynka - Marta Kowalczyk, Natalia Pasiut

Chłopiec - Tomasz Gruszecki, Paweł Nowicki

Dama Karo - Olga Marczak

Walet Pik - Krzysztof Górski

Lalka Szmacianka - Marta Kurkowska

Legoludek  - Anna Bobrowska, Anna Pietrykowska

Ptak Dziwoląg - Tomasz Siedlecki

Bokserka - Agnieszka Błaszczyk, Natalia Pasiut

Bokser - Sebastian Skalski

Wróżka - Angelika Gembiak

Domino - Anna Bobrowska, Sylwia Brzezińska,

                Marta Kowalczyk, Marta Kurkowska,

                Mariusz Kowalczyk, Sebastian Skalski

Kosmos - Angelika Gembiak, Olga Marczak,

                Krzysztof Górski, Tomasz Siedlecki,

Literki - Agnieszka Błaszczyk, Anna Bobrowska,

              Sylwia Brzezińska, Marta Kowalczyk, Natalia Pasiut,

              Mariusz Kowalczyk, Sebastian Skalski

Bańki - Agnieszka Gembiak, Marta Kurkowska, Olga Marczak

 


Źródło: Opera Nova

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 03.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 04.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 06.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 06.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 07.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny