Literatura w Centrum: Jarosław Jakubowski – „Koń”
Wstęp wolny  /  Literatura

Literatura w Centrum: Jarosław Jakubowski – „Koń”

  • Wydarzenie archiwalne: 12.03.2024
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Marcowe spotkanie poświęcone zostanie najnowszym książkom Jarosława Jakubowskiego Koń i Baza.

Fabułę Konia przybliża Bartłomiej Siwiec: „Jarosław Jakubowski w swoim przewrotnym stylu, trochę humorystycznie, trochę upiornie, opowiada nam historię pewnej tajemniczej wyprawy na polską prowincję, której celem było pozyskanie konia. Autor bardzo zręcznie gra konwencjami, zbija czytelnika z tropu, wpuszcza w literackie maliny. Ta wyprawa po konia gęsta jest od surrealistycznych, nieoczekiwanych przejść, to pretekst do powiedzenia czegoś głębszego na temat człowieka, jego duchowości i tego, w jakim miejscu obecnie się znajduje. To niewątpliwie gorzka książka, głównie o niespełnieniu. W świecie oglądanym oczami głównego bohatera dominują zgliszcza; słyszymy, co napotkani ludzie mają do powiedzenia; głównie zresztą słuchamy ich narzekań, że kiedyś było inaczej, lepiej. Pisarz, na co dzień zamieszkujący w niewielkim miasteczku, dobrze się czuje w takim klimacie. […] Obraz Polski wyłaniający się z powieści Jakubowskiego jest brudny, brzydki, antypatyczny. Na bliższym i dalszym horyzoncie prawie nie ma młodych, jakby małe miejscowości, które w niedawnej historii potraktowano niewłaściwie, skazano na powolne wymieranie”.

„Urzekł mnie ten tom od razu, po pierwszej lekturze i połknął jak Miłoszowy „biały wieloryb świata". Czym innym jest poezja, jeśli nie urzekaniem, rzucaniem uroku, jego promieniowaniem? Litera wierszy pomieszczonych w Bazie bierze w posiadanie w przeciwieństwie do tysięcy wierszy powstających codziennie w montowniach naszej ziemi, które nie tyle urzekają, co odżegnują się od czytelnika i nie tyle go zawłaszczają, co z lekka odpychają jak przejrzały ser” – tak o tomiku Baza pisze Wojciech Kass.

Jarosław Jakubowski – ur. 6.03.1974 r. w Bydgoszczy, mieszka w Koronowie.  Poeta, prozaik, dramatopisarz. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim (1999). Autor wielu tomów wierszy, powieści, zbiorów opowiadań, zbiorów sztuk teatralnych, a także dramatów. Od 1998 roku współpracuje z Dwumiesięcznikiem Literackim „Topos”. Od 2006 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2009-2011 pełnił funkcję prezesa bydgoskiego oddziału SPP. W 2020 roku został członkiem Polskiej Kompanii Teatralnej, skupiającej teoretyków i praktyków teatru. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2023). Pięciokrotny laureat konkursów na Bydgoską Książkę Roku „Strzała Łuczniczki”. Zwycięzca wielu konkursów m.in. ogólnopolskiego konkursu na komedię współczesną „Komediopisanie” w Łodzi, XI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” w Gdyni. W 2023 roku jego sztuka pt. Przesiadka wygrała konkurs Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie”. Otrzymał Medal Biskupa Bydgoskiego „Za twórczy wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej” (2009) oraz Nagrodę Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy (2015). W roku 2018 został odznaczony przez Prezesa Rady Ministrów „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, a przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2023 roku odznaczony przez MKiDN Odznaką Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w tym samym roku został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”.



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01