#Muzyka     

Lata 20-te lata 30-te

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Dwór Artusa - Toruń, Rynek Staromiejski 6 / pokaż na mapie

Lata 20-te lata 30-te to koncert, który zagości 19 września w Dworze Artusa. Będzie to sentymentalna podróż do czasów, kiedy Polska cieszyła się odzyskaną wolnością, a zarazem to podróż  w czasie, w rytm szlagierów Foga, Bodo, Dymszy, Sempolińskiego, Ordonki i Pogorzelskiej. To spotkanie ze wspomnieniami, anegdotami i niezapomnianą muzyką.

Anna i Romuald Spychalscy zabierają widzów do lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. To wtedy zmieniła się moda, podkreślając kobiece wdzięki.  W Polsce zabrzmiał jazz, a na parkiecie królowały fokstrot, tango i charlston. W kinach zaczęto wyświetlać filmy z dźwiękiem, a na ulicach pojawiły się pierwsze koktajlbary. To w okresie międzywojennym do polskiej kuchni trafiły kostki rosołowe oraz tuńczyk i sardynki w puszkach. To były czasy, w których jadło się dużo cukru i…  smalcu, a gardzono delikatesowymi wędlinami.

Ada, to nie wypada, Każdemu wolno kochać, Seksapil… pomimo upływu lat te szlagiery dwudziestolecia międzywojennego są ciągle popularne, mają swoich wiernych słuchaczy i miłośników, i to nie tylko wśród starszego pokolenia. Piosenki Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa, Zygmunta Karasińskiego ze znakomitymi tekstami Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima czy Mariana Hemara wykonywali cieszący się wielką popularnością artyści kabaretowi oraz aktorzy grający w komediach i melodramatach: Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna, czy Adolf Dymsza. Nasi Artyści przypomną te wspaniałe piosenki w nowych aranżacjach. Na wielkim ekranie zobaczyć będzie można wizualizacje z dawnej Warszawy, Lwowa oraz fragmenty z filmów.

Dwudziestolecie międzywojenne to czas przemian, które dotknęły przede wszystkim obyczajowości, ale nie ominęły też kultury i sztuki, w tym muzyki. To czas wielkich kabaretów i rewii. To tam rodziły się największe przeboje, szlagiery, które do dziś nucą Polacy – mówi Romuald Spychalski.

Koncert oddający atmosferę tamtych wspaniałych lat z pewnością podbije widownię i przysporzy starym-nowym przebojom kolejnych wielbicieli!

 

Wykonawcy: Anna Spychalska, Romuald Spychalski oraz zaproszeni goście.

Zespół muzyczny pod kierownictwem: Marcina Ruty i Marcina Sektury.

Prowadzenie: Maciej Gogołkiewicz

Termin: 19 września 2019, godz.19:00

Artykuł Muzyczne Retro znów jest modne! Koncert 19 września. pochodzi z serwisu Dwór Artusa.


Źródło: Dwór Artusa

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj Dwór ArtusaToruńska Giełda Winylowa vol. 21
Toruń / 01.03.2020 Dwór ArtusaSaxmania 2020 | Latin Jazz - Od Bossa Novy do Samby
Toruń / 03.03.2020 Dwór ArtusaKujawy w kolorach | Aleksandra Sas Wisłocka | wernisaż
Toruń / dzisiaj - 29.02.2020 Dwór ArtusaSpotkanie z pięknem pejzażu | Wystawa poplenerowa studentów UMK