#Sztuki wizualne     

Krzysztof Sokolovski – „Sztuka neosakralna” – malarstwo

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Sztuki Współczesnej - Włocławek, Miedziana 2 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Tytuł wystawy jest jednocześnie określeniem jego programu artystycznego. Malarz nawiązuje do tradycji starej jak chrześcijaństwo, zaprzęgając jednak do działania zupełnie współczesne środki wyrazu. Słysząc o sztuce sakralnej, mamy tylko jedno skojarzenie – ilustrowanie scen biblijnych, figuratywne przedstawienia, powielane przez pokolenia artystów. Takich właśnie obrazów oczekuje tradycyjny odbiorca. 

Krzysztof Sokolovski idzie inną drogą. Porzuca postacie świętych, anioły i wizję nieba. W zamian za to pojawiają się w jego dziełach kształty geometryczne, silnie nacechowane symboliką. Są one próbą wypracowania wspólnego dla wszystkich chrześcijan uniwersalnego języka artystycznego wyrazu, pozwalającego uchwycić to, co niematerialne – ducha wiary.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej