#Muzyka     

KONCERT Z CYKLU „MAHLER I JEGO CZAS”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Filharmonia Pomorska - Bydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6 / pokaż na mapie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Filharmonii Łódzkiej
Kai Bumann dyrygent
Karina Skrzeszewska sopran
Agnieszka Rehlis alt

 

Gustav Mahler (1860-1911) – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie”

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

 

W nowym sezonie powraca cykl  koncertów „Mahler i jego czas” pod dyrekcją Kaia Bumanna, szefa artystycznego FP. 

Mahler jako kompozytor pełnił funkcję pomostu między XIX-wieczną tradycją austro-niemiecką a modernizmem początku XX wieku. Jego życie jako wybitnego dyrygenta zyskało niewątpliwe uznanie, lecz jego własna muzyka zdobyła rozgłos dopiero po 1945 – została ponownie odkryta i spopularyzowana przez nową generację słuchaczy. Mahler stał się wtedy jednym z najczęściej wykonywanych i nagrywanych kompozytorów i tę pozycję utrzymał do dziś.

II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie, powstała latach 1888-1894, wykonana zaś (w niepełnej wersji) po raz pierwszy 4 marca 1895 w Berlinie pod batutą kompozytora i od tej chwili stała się najbardziej lubianym i najczęściej wykonywanym jego dziełem. Gilbert Kaplan, amerykański dyrygent i badacz muzyki Mahlera, tak opisał myśl przewodnią II Symfonii. „Jest więc mowa w tym utworze o życiu i śmierci, o metafizyce i religii. Podtytuł kompozycji – „Zmartwychwstanie” – zawiera czytelne przesłanie teologiczne, natomiast konstrukcja symfonii i treści zawarte w jej poszczególnych częściach uwydatniają teleologiczny sens egzystencji ludzkiej, prowadzący z ziemskiego świata do życia wiecznego”. Niedługo po skomponowaniu „II Symfonii” – w 1897 roku – jej twórca zdecydował się na przyjęcie chrztu i przejście na katolicyzm.

Głównym walorem tej monumentalnej symfonii jest świetne wykorzystanie aparatu wykonawczego. W kreacji II Symfonii, obok Orkiestry Symfonicznej FP, weźmie udział Chór Filharmonii Łódzkiej, w role solistek wcielą się doświadczone i uznane śpiewaczki.

Sopranistka Karina Skrzeszewska z Wrocławia, która „dysponuje głosem bogatym i gęstym, o miękkim brzmieniu i ciemnej barwie w środkowej części skali oraz srebrzystym i pełnym blasku w wysokim rejestrze. Nie brakuje w nim również dramatycznego zacięcia, które sprawia, że solistka brawurowo wykonuje partie heroin włoskiego stylu bel canto. Karina Skrzeszewska posiada w swoim repertuarze liczne partie operowe i operetkowe. Chętnie sięga do muzyki sakralnej i kameralnej”. 

Agnieszka Rehlis  uważana za jedną z najwybitniejszych mezzosopranistek swojego pokolenia. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie Barbary Ewy Werner. W latach 1996-2007 była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zrealizowała wiele znaczących ról.  M.in. płyta z operą ManruPaderewskiego (dla firmy DUX), gdzie zaśpiewała rolę Azy, otrzymała Fryderyka 2004. Od 2007 jest wyłącznie artystką free-lance. Przez wiele lat specjalizowała się głównie w działalności koncertowej (dzieła oratoryjno-kantatowe). Artystka od 2003 do chwili obecnej jest pod opieką wokalną Dariusza Grabowskiego. 

Chór Filharmonii Łódzkiej  działa od 1969. Liczy ok. 50 osób, ale dla potrzeb niektórych utworów występuje w powiększonym składzie. Chór dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok, przeznaczonych dla wokalistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, zespołów kameralnych oraz a cappella. Wykonuje kilkadziesiąt kompozycji oratoryjno-kantatowych, muzykę dawną, a także kolędy w opracowaniach tradycyjnych i współczesnych, utwory jazzowe, a nawet pieśni negro spirituals. 

Dawid Ber. Chórmistrz Filharmonii Łódzkiej od sezonu 2011/2012. Ukończył teorię muzyki oraz Studium Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz  Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2005 uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2008 zatrudniony jest w Katedrze Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę dyrygowania, obecnie na stanowisku adiunkta. 


Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Filharmonia Pomorska MISSA PRO PACE
Bydgoszcz / 25.10.2019 Filharmonia Pomorska TATRAMI URZECZONY
Bydgoszcz / 26.10.2019 Filharmonia PomorskaWYDARZENIE IMPRESARYJNE - KONCERT ZESPOŁU STARE DOBRE Małżeństwo
Bydgoszcz / 27.10.2019 Filharmonia PomorskaWydarzenie impresaryjne: Stanisław Soyka – Muzyka i słowa
Bydgoszcz / 30.10.2019 Filharmonia Pomorska PAMIĘTAJMY...