#Muzyka     

Koncert Urodziny Pana Moniuszki – Beata Kraska, Marek Kamila

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
ZPP w Ostromecku - Ostromecko / pokaż na mapie

Beata Kraska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie wydziału Wokalno – Aktorskiego w klasie śpiewu wybitnego artysty i pedagoga prof. Marka Rzepki, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego o kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. Artystka Teatru Muzycznego „Olimpia” w Rzeszowie oraz Polskiego Teatru Muzycznego „Scena Retro”. Współpracuje z Impresariatem Artystycznym „Sense”, zespołem „Cracow Singers”, „Podkarpackim Kwartetem Fortepianowym”, „Chórem Polskiego Radia”, „Capellą Viridimontana” oraz „Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej”. Na co dzień pracuje jako instruktor śpiewu w Szkole Wokalno – Aktorskiej w Krakowie.

W latach 2013/2014, została zaangażowana jako solistka i prelegentka wielu projektów międzykulturowych audycji muzycznych organizowanych przez Dział Audycj i Koncertów Edukacyjnych Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego. Rolę prelegentki pełniła podczas Inauguracji 6. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych (Opera Nova), Koncertu dyplomantów bydgoskiej Akademii Muzycznej (Filharmonia Pomorska), IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (sala koncertowa Akademii Muzycznej), Koncertu karnawałowego bydgoskiej Akademii Muzycznej (Filharmonia Pomorska), inauguracji 8. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych (Opera Nova), Wieczoru operowego (sala koncertowa Akademii Muzycznej), Koncertu monograficznego Szymona Godziemba-Trytka Etnos (sala koncertowa AM) oraz premiery jego kompozycji Magnificat podczas Koncertu Prawykonań (Toruń). Swe umiejętności doskonaliła podczas wielu wokalnych Kursów Mistrzowskich, uczestnicząc min. w Master Class Mariusza Kwietnia, Heleny Łazarskiej, Ewy Podleś, Ewy Iżykowskiej, Carlosa Cebro, Stefanii Toczyskiej, warsztatach aktorskich z Waldemarem Obłozą, Ivo Bochwat i lektorskich z Maciejem Jabłońskim. Zespołowo śpiewała min. w Solti Hall – The Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie, Aram Khachaturian Concert Hall w Armenii, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, NOSPRze w Katowicach oraz podczas kilku edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Marek Kamola - urodził się w 1979 roku w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. T. Szebanowej (2003), ukończył również Podyplomowe Studium Pianistyki w klasie prof. E. Pobłockiej (2005). Umiejętności pianistyczne doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez M. Drewnowskiego, W. Mierżanowa, L. Nagel‘a, Jest laureatem II nagrody (I nie przyznano) na I Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym w Łodzi (1997) oraz wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001). Stypendysta Urzędu Miasta Lublin oraz Prezydenta Miasta Lublina. Laureat konkursów kameralnych za wyróżniający się akompaniament, m.in. w 2012 roku podczas IV Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy otrzymał nagrodę im. J. Lefelda. Występował w Polsce i za granicą z recitalami oraz koncertami z orkiestrą symfoniczną. W swoim repertuarze posiada utwory solowe i kameralne wielu epok, chętnie wykonuje też muzykę współczesną, współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Witold Pelka - satyryk, autor scenariuszy teatralnych i widowisk  muzycznych ‘Bodo Cafe” i “Kino Paradiso” pokazywanych na wielu scenach w całej Polsce. Konferansjer koncertów kalmeralnych specjalizujący się w lekkich narracjach do muzyki klasycznej. Współpracuje z artystami scen operowych, kwartetem smyczkowym “Aquartet” oraz zespołem Accorinet Klezmer Band. Wr z przyjaciółmi z Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro występował w “Piwnicy pod Baranami”. Wielokrotny finalista konkursu satyrycznego w Bogatyni, w 2019 zdobył tytuł “Księcia Łgarzy” i statuetkę “Złotego Kosy”. Laureat konkursu na dramat radiowy “Nasłuchiwanie – Niepodległość”- jego sztuka “I w anioły” została zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia i wyemitowana w Programie III na Scenie Teatralnej Trójki. Laureat konkursu na mikrosłuchowisko “Cały Kazio” pod patronatem PR III. Twórca cyklu muzycznego “Perły w Koronie” promującego młodych artystów wykonujących muzykę kameralną. Pisze dla czasopisma “Biblioteka w Szkole”. Wspólnie z kabaretem HAK występował w Krakowie na PACE w 1998. Interesuje się gawędą i piosenką literacką. Inspiruje go kultura dwudziestolecia międzywojennego.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Matthias i Maxime" (2019), reż. Xavier Dolan
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Nędznicy" (2019), reż. Ladj Ly
Bydgoszcz / 29.02.2020 sala kinowo-widowiskowa MCKWarsztat refleksyjności obywatelskiej
Ostromecko / 01.03.2020 Pałac Nowy w OstromeckuMuzyczny salon w Pałacu: Tomasz Gumiela - przeboje muzyki klasycznej
Bydgoszcz / 01.03.2020 Puszcza BydgoskaKultura na świeżym vol. 81: Puszcza Bydgoska