#Muzyka     

Koncert Niedzielny „Śpiewnik Fryderyka Chopina”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Teatr - Grudziądz, Teatralna 1 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Dzieła wybitnego polskiego poety fortepianu od wieków inspirują artystów wszystkich dziedzin sztuki. Zgromadzone liryki bezpośrednio nawiązujące do twórczości Mistrza zaśpiewają przy akompaniamencie fortepianu Rafała Tworka dwie wokalistki: Małgorzata Musialik i Katarzyna Witkowska. Podczas koncertu usłyszymy interpretacje wokalne kompozycji Chopina do tekstów takich poetów, jak: Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora.

 

Rafał Tworek  Pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u profesorów takich jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N’Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem. Rafał Tworek jest współtwórcą zespołu Tango Cancion wykonującego muzykę argentyńską, który zrealizował swój projekt w Filharmonii Pomorskiej z Capellą Bydgostiensis. Swoje zainteresowania muzyczne skierował w ostatnim czasie w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Autorskie kompozycje wykorzystujące tak zmodyfikowane brzmienie instrumentu znajdą się na płycie nagrywanej w Trio Jazzowym, która ściśle wiąże się z pisaną w obecnym czasie pracą doktorską. W kontekście muzyki religijnej jest twórcą projektu Rafał Tworek Quintet, który ujmuje motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej. Pierwsza płyta tego zespołu nagrywana będzie w na początku 2018 roku i znajdą się na niej pieśni ewangelickie i rzymsko-katolickie w autorskich aranżacjach. Zadebiutował również jako kompozytor na Festiwalu Nowa Muzyka Bydgoszcz 2016. Odbyło się wtedy prawykonanie autorskiej kompozycji zatytułowanej Grań na fortepian preparowany i amplifikowany z elektroniką.

 

Katarzyna Witkowska, urodzona w 1990 roku – magister sztuki muzycznej, absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu z tytułem aktor scen muzycznych. Latami związana z poznańskim Studiem Teatralnym „Próby” przy Centrum Kultury Zamek. Aktualnie aktorka bydgoskiego teatru improwizowanego „wymyWammy” działającego przy Miejskim Centrum Kultury. Od 2016 roku założycielka Teatru Bajecznego – bydgoskiego objazdowego teatru dla dzieci, gdzie czynnie reżyseruje muzyczne, edukacyjne spektakle oraz występuje  dla najmłodszych na terenie kraju. W 2017 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za upowszechnianie kultury teatralnej. W tym samym roku zdobyła stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.


Źródło: Centrum Kultury Teatr