#Muzyka     

KONCERT NA WODZIE

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Prom w Nieszawie - Bydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6 / pokaż na mapie

Filharmonia Pomorska  im. I.J.Paderewskiego – Dyrektor Maciej Puto
Fundacja im. Krzywdów i Bieńków – Prezes Joanna Maksim
Burmistrz Miasta Nieszawy – Przemysław Jankowski

Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis
Maciej Sztor dyrygent
Hanna Okońska-Ratajczak sopran
Łukasz Ratajczak tenor

 

 

Projekt współfinansowany ze środków: 

   

 

koncert w Nieszawie w razie niepogody odbędzie się w kościele pw. Świętej Jadwigi, ul. Noakowskiego 10.

 

Wstęp wolny!

 

Kultura i muzyka od przeszło dekady są dewizą bliskich kontaktów władz Nieszawy, niewielkiej miejscowości malowniczo usytuowanej nad Wisłą i naszej Instytucji. Wspólnie przeprowadziliśmy wiele cennych inicjatyw i muzycznych przedsięwzięć. Do najbardziej spektakularnych można zaliczyć z pewnością koncerty, które zawsze odbywają się 15 sierpnia, w  święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego. Muzyka – lekka, przyjemna i radosna dla duszy i uszu  - tradycyjnie popłynie z promu na Wiśle.

Zagra znakomita Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis pod batutą Macieja Sztora. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie dyrygentury  Jerzego Salwarowskiego oraz uczestnik mistrzowskich kursów  w USA i Hiszpanii, jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Młodych Talentów - Orkiestry Kameralnej POSM w Poznaniu.  Maciej Sztor to jeden z niewielu dyrygentów młodego pokolenia specjalizujący się w filmowych formach orkiestrowych przeznaczonych na dużą obsadę wykonawców.

Trudno sobie wyobrazić przeboje operetkowe bez duetów, dla nieszawian i mieszkańców okolic zaśpiewają, głównie o miłości, soliści, których połączyła na zawsze nie tylko muzyka. Sopranistka Hanna Okońska-Ratajczak, urodzona w Poznaniu, wykształcona w AM w Bydgoszczy (w klasie śpiewu prof. dr hab. Małgorzaty Greli) jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, np. nagrody Stowarzyszenia ARIA w XVII Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2017, w 2015 została laureatką Grand Prix, nagrody głównej oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Talsi (Łotwa), II miejsca oraz nagrody specjalnej w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermünde (Niemcy). Solistka ukończyła studia w 2017 i jest obecnie u progu swojej kariery scenicznej, występując na deskach Opery Nova w Bydgoszczy, czy Teatru Wielkiego Opery w Łodzi.

Tenor Łukasz Ratajczak jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów II stopnia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Janusza Ratajczaka). Już na studiach dał się poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą – występował w Niemczech, Austrii i Kazachstanie. W swojej działalności artystycznej śpiewał solowe partie zarówno operowe, operetkowe, jak i oratoryjne. Ważnymi osiągnięciami artysty są nagrody, jak np.: za wykonanie pieśni Zueignung R. Straussa w konkursie w Mławie (2014), czy nagroda orkiestry w I Turnieju Tenorów (Słupsk, 2016). Współpracuje z Operą Krakowską i Bałtycką oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od 2016 jest nauczycielem śpiewu w Szkole Muzycznej w Inowrocławiu.

 

 


Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 26.04.2019 Filharmonia PomorskaMAŁA MSZA UROCZYSTA
Bydgoszcz / 27.04.2019 Filharmonia PomorskaWYDARZENIE IMPRESARYJNE - Recital autorski Zbigniewa Zamachowskiego
Bydgoszcz / 28.04.2019 Filharmonia PomorskaWYDARZENIE IMPRESARYJNE - KONCERT JAZZOWY
Bydgoszcz / 08.05.2019 Filharmonia PomorskaMUZYKA NA WODZIE
Bydgoszcz / 10.05.2019 Filharmonia Pomorska100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI