#Muzyka     

KOLACJA NA CZTERY RĘCE

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Filharmonia Pomorska - Bydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6 / pokaż na mapie

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Bogdan Narloch
organy, pozytyw
Jacek Małachowski aktor
Paweł Gilewski aktor

 

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
opr. chorałów "Wachet auf, ruft uns die Stimme" BWV 645
Werde munter, mein Gemüte” z Kantaty nr 147 „Jesu bleibet meine Freude” opr. M. Durufle

Georg Friedrich Händel (1685-1759) 
Allegro Maestoso z "Muzyki na wodzie"
Concerto Grosso B-dur op. 3 nr 1
Koncert organowy F-dur op.4 nr 4

oraz fragmenty sztuki teatralnej P. Barza "Kolacja na cztery ręce".

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

„Kolacja na cztery ręce” to opublikowany w 1985 r. dramat Paula Barza opowiadający o spotkaniu Jana Sebastiana Bacha i Georga F. Händla. W 1747 roku Händel jest u szczytu sławy. „Król muzyki”, „czarujący potwór”, jak mawiają o nim w Londynie, podejmuje szerzej nieznanego i niedocenionego rodaka i kolegę po fachu. Doskonale zdaje sobie sprawę, że ma przed sobą geniusza. Pragnie go podjąć – i onieśmielić – wykwintną kolacją. Ostrygi, karczochy, znakomite trunki nie goszczą na stole biednego i, jak sam o sobie mówi, „wiecznie głodnego” Bacha. Kolacja jest niezwykle ważnym elementem tej artystycznej konfrontacji. Nic tak nie obnaża jak kulinarne gusta i sposób jedzenia. Nic tak nie łączy jak wspólny posiłek. „Muzyka to biznes” – twierdzi Händel. „Moja muzyka należy tylko do mnie” – odpowiada Bach. Sztuka Barza z historycznej anegdoty o dwóch sławnych ludziach przekształca się w emocjonującą debatę o losie artysty, o życiu, na jakie skazuje go sztuka.

„Kolacja na cztery ręce”
Scenariusz (na podstawie tekstu Paula Barza) : Jacek Małachowski
Reżyseria: Jacek Małachowski

BOGDAN NARLOCH Studia muzyczne odbył w klasie organów Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD, zajmuje się też budownictwem organowym. Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.Więcej: http://archiwum.akademiasztuki.eu/pl/wykładowcy/bogdan-narloch

JACEK MAŁACHOWSKI Reżyser teatralny, aktor, dramaturg oraz scenarzysta. Twórca spektakli teatralnych, widowisk artystycznych, koncertów i przedstawień plenerowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień za dokonania artystyczne i dydaktyczne w dziedzinie teatru.

PAWEŁ L. GILEWSKI Aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Występował także na deskach Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Uhonorowany m.in. nagrodą dla Najlepszego Młodego Aktora trzeciej edycji Festiwalu Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu oraz nagrodą Radia PiK za sezon 2000/2001.

 


Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 15.08.2019 Filharmonia PomorskaKONCERT NA WODZIE
Bydgoszcz / 23.08.2019 Filharmonia PomorskaWHITNEY HOUSTON SYMFONICZNIE
Bydgoszcz / 30.08.2019 Filharmonia PomorskaZ letnim powiewem
Bydgoszcz / 31.08.2019 Filharmonia PomorskaMISSA PRO PACE
Bydgoszcz / 01.09.2019 Filharmonia Pomorska MISSA PRO PACE