#Dziedzictwo     

KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Exploseum - Bydgoszcz, ul. A.Nobla / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Wystawa przedstawia kolekcję 11 motorowerów Romet produkowanych w Bydgoskich Zakładach Rowerowych. W skład wystawy wchodzą następujące modele oraz typy: Komar 230, 231 2338, 2352; Pony M1, M2; Pegaz, Kadet 110 Automatic, Ogar 205, Chart 210 oraz wersja eksportowa Komara 232 - Mofa Condor 25.

Aranżacja wystawy przedstawia warsztat motoryzacyjny, w którym motorowery są serwisowane. W skład oprawy graficznej wchodzą tablice z podstawowymi danymi technicznymi danego modelu i typu, jak i również charakterystyczne tablice bhp z hasłami znanymi z różnych zakładów z czasów PRL. Ekspozycja w chronologiczny sposób przedstawia rozwój myśli technologicznej bydgoskich motorowerów. Każdy z obiektów wyeksponowany jest w przestrzeni stylizowanej na garaż. Wystawę dodatkowo uzupełniają elementy wyposażenia warsztatu, takie jak: klucze płaskie, śrubokręty, pilniki, imadła, czy centrownica do kół wykorzystywana w zakładach Romet.

Dziewięć z jedenastu obiektów znajdujących się na wystawie zostało zakupionych w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 07.07.2020 Centrum Edukacji MuzealnejWakacje w Muzeum. Kreatywne warsztaty
Bydgoszcz / 09.07.2020 Centrum Edukacji MuzealnejWakacje w Muzeum. Kreatywne warsztaty
Bydgoszcz / 14.07.2020 Centrum Edukacji MuzealnejWakacje w Muzeum. Kreatywne warsztaty
Bydgoszcz / 16.07.2020 Centrum Edukacji MuzealnejWakacje w Muzeum. Kreatywne warsztaty
Bydgoszcz / 21.07.2020 Centrum Edukacji MuzealnejWakacje w Muzeum. Kreatywne warsztaty