#Dziedzictwo     #dla dzieci

Kociołek ze sztuką

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzem Etnograficzne - Toruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19 / pokaż na mapie

„Bajeczne czwartki”, „Kociołki ze sztuką”, „Muzeum-panaceum”, „Etnoigraszki” oraz spotkania w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce – to wakacyjne zajęcia dla dzieci, rodzin i seniorów organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

 

LIPIEC

 • Muzyczna podróż – koncert zespołów folklorystycznych z Turcji i Indii 6.07., piątek, godz. 18.00

Amfiteatr/Sala widowiskowa. Bilet: normalny – 7 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+2) – 14 zł.

 • Jarmark żywności ekologicznej 07., sobota, godz. 10.00-14.00

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.

 • Bajeczne czwartki 5, 12, 19, 26.07., godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami. Uczestnicy poznają bajki ludowe i biorą udział w działaniach twórczych nawiązujących do ich treści. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os. Liczba miejsc ograniczona!

 • Kociołek ze sztuką: tworzenie zabawek, 10.07., godz. 11.00-13.00 

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 r.ż. Uczestnicy poznają dawne zabawy dzieci wiejskich. Wspólnie wykonamy drobne dźwięczące zabawki własnej roboty. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h (kolejne spotkanie 10.08.)

 • Gdzie mój Jasieńko pszeniczkę sieje? 24.07., wtorek, godz. 12.00

Na 75. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum z okazji wakacji zapraszamy seniorów wraz z wnukami w wieku szkolnym. Muzealniczki przybliżą nam sekrety najpopularniejszego zboża świata. Danuta Derkowska zabierze nas w „pszeniczną podróż” przez epoki. Dowiemy się dla kogo pszenica była codziennym pożywieniem, a dla kogo luksusem i jaką pszenicę jadł Chrystus. Co mówi na temat Biblia i inne księgi świata? Czym jest bank ziarna i bank genów roślinnych? Te i inne opowieści będą snute przy muzealnych poletkach dawnych odmian pszenicy: samopszy, orkiszu i płaskurki. Nie zabraknie przepisów kulinarnych z odtwarzanych obecnie i wprowadzanych na rynek konsumencki odmian. Dorota Kunicka zdradzi tajemnice starego wiatraka i młynarskiej pracy, co uatrakcyjni wiatraczna scenka teatralna. W programie przewidziano też zabawy literackie, działania plastyczne i śpiewanie ludowych piosenek. Całość poprowadzi Maria Pokrzywnicka. Warto pamiętać o okularach do czytania. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os.


SIERPIEŃ

 • Jarmark żywności ekologicznej 08., sobota, godz. 10.00-14.00

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.

 • Bajeczne czwartki 2, 9, 16, 23, 30.08., godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami. Uczestnicy poznają bajki ludowe i biorą udział w działaniach twórczych nawiązujących do ich treści. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os. Liczba miejsc ograniczona!

 • Kociołek ze sztuką: zdobienie tkanin, 10.08., godz. 11.00-13.00 

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 r.ż. Uczestnicy poznają niektóre motywy zaczerpnięte z ludowego zdobnictwa oraz dawne techniki zdobienia tkanin i inspirując się nimi artystycznie poeksperymentują. Wspólnie zaprojektujemy i wykonamy wzory na tkaninach. Można przynieść własne ubrania, plecak czy obuwie tekstylne do ozdobienia. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h

 • Wyprawa do sąsiadów, Olendrów  21.08., wtorek, godz. 12.00

Na 76. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum z okazji wakacji zapraszamy seniorów wraz z wnukami w wieku szkolnym do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. W programie wizyta w niedawno otwartym skansenie poświęconym kulturze osadników olenderskich. Poznamy 3 zagrody pod opieką przewodników muzealnych, którzy przybliżą nam, kim byli Olendrzy, jakiego byli wyznania, kiedy, skąd i dlaczego przybyli nad Wisłę, jak radzili sobie z powodziami, jakimi byli gospodarzami i sąsiadami dla naszych przodków, i dlaczego musieli porzucić swoje gospodarstwa? Warto zabrać napoje i ew. prowiant, wygodny ubiór i buty dopasowane do pogody, a także sprzęt fotograficzny i okulary do czytania. Prowadzenie: Maria Pokrzywnicka. Bilet: 3 zł/os.

Dojazd do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce we własnym zakresie lub wspólnie autobusem: zbiórka o godz. 11.50, przy wejściu na Dworzec PKS (uczestnicy pokrywają koszt biletu, ok. 5,5 zł w 1 stronę). Powrót po ok. 2,5 godz.

 • Etnoigraszki: Na zielonej łące, 26.08., niedziela, godz. 12.00

Kolejna z cyklu rodzinnych imprez umuzykalniających. Co to jest karafijoł? Z czego wije się wianki? Gdzie można napachać się ziela? W niedzielne południe w Parku Etnograficznym będziemy oglądać, dotykać, wąchać i deptać po roślinach łąkowych. Dowiemy się, co to są zioła, które z nich parzą, a które można zaparzyć w razie bólu brzucha. Wspólnie pomuzykujemy i pobawimy się w dawne zabawy dziecięce. Uwaga! Można będzie się pobrudzić, dlatego warto zabrać odzież ochronną. Prowadzenie: Marta Domachowska. Patronem Medialnym Etnoigraszek jest Serwis Miasto z Dzieckiem. Brak ograniczeń wiekowych. Bilet: 10 zł – os. dorosła, 5 zł – dziecko, 25 zł – rodzina (2+2). Przedsprzedaż biletów od wtorku, 21 sierpnia, w kasie Muzeum. Liczba miejsc ograniczona!


WAKACJE W MUZEUM

Dla grup zorganizowanych:

 • Wakacyjne wyprawy w przeszłość 

Dla dziecięcych i młodzieżowych grup zorganizowanych w umówionych terminach. Uczestnicy poznają różne aspekty życia mieszkańców dawnych wsi w regionach prezentowanych w Parku Etnograficznym, odkrywają elementy kultury ludowej poprzez działania twórcze. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 5 zł/os.

Jednorazowo grupa może liczyć 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.

 • 100 lat temu na wsi

Dla grup zorganizowanych w umówionych terminach. Impreza edukacyjno-rekreacyjna. W programie m.in.: sypanie wzorów piaskiem, wycinanie firanek z papieru, próba gry na instrumentach ludowych, tradycyjne zabawy dzieci wiejskich, etc. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 15 lub 20 zł/os. (dostępna wersja z poczęstunkiem).

Grupa może liczyć powyżej 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.

 • „Poznajemy Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce”

Zwiedzanie (dla grup do 25 os.) nowego oddziału Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Koszt: bilet 5 zł/os. (cena biletu ulgowego) + usługa przewodnika 30 zł/grupa. Czas trwania: maks. 2 godziny. Rezerwacje: tel.  513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl

Dla uczestników indywidualnych:

 • Bajeczne czwartki w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym z opiekunami. Słuchanie baśni i bajek ludowych oraz nawiązujące do ich treści działania twórcze. Bilety: 3 zł/1h. Liczba miejsc ograniczona!

 • Kociołek ze sztuką

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 r.ż. Poznawanie tajników tradycyjnego folkloru i rękodzieła oraz artystyczne eksperymentowanie.

Terminy spotkań:

10 lipca, godz. 11.00-13.00 –tworzenie zabawek

10 sierpnia, godz. 11.00-13.00 – zdobienie tkanin

Materiały do zajęć zapewnia organizator. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h.


WYSTAWY CZASOWE

 • Wileńskie kiermasze, jarmarki i odpusty. Fotografie Bolesławy i Edmunda Zdanowskich”, Park Etnograficzny – spichlerz

Wystawa blisko 250 fotografii Bolesławy i Edmunda Zdanowskich – fotografików wileńskich, uczniów Jana Bułhaka, których tematem prac było miasto, architektura, pejzaże, portrety. Na ekspozycji zobaczyć będzie można ich zdjęcia reprtażowe dotyczące wileńskich kiermaszów i jarmarków, organizowanych przy okazji świąt kościelnych. Szczególne miejsce zajmą tu zdjęcia z najpopularniejszego z nich – Kaziuka, a także z kiermaszów świętych Jana, Piotra i Pawła, jak i z okazji Niedzieli Palmowej oraz Zaduszek – wszystkie wykonane w połowie lat 30. XX wieku. Prace Zdanowskich, w całości pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, przeniosą nas w miniony czas wileńskiej atmosfery, ludzi i miejsc. To zarówno wspaniałe dokumenty etnograficzne, jak i intrygujący artystyczny projekt. Wilno znowu zawita do Torunia! Kuratorki, autorki scenariusza: Jolanta Jakubowska, Justyna Słomska-Nowak. Oprawa plastyczna: Wojciech Kiwi Jaruszewski. Wystawa czynna do kwietnia 2019.

PARKI ETNOGRAFICZNE

 • Park Etnograficzny w centrum Torunia

Ekspozycja prezentuje obiekty architektury wiejskiej głównie z XVIII i XIX w. przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej oraz dobrzyńskiej. Można tu oglądać zarówno całe wiejskie zagrody, jak i pojedyncze budynki: wiatrak, młyn wodny, remizę strażacką, kuźnię, rybacką barkę mieszkalną.

 • Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (przy ul. Mennonitów 14) jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w.  Głównym celem założenia Parku jest odtworzenie fragmentu krajobrazu kulturowego nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś o najbardziej charakterystycznym układzie, tzw. rzędówkę bagienną. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Zwiedzanie: środa: 9.00-16.00, wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela: 10.00-18.00, poniedziałek: nieczynne.


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj - 01.09.2019 Muzem EtnograficzneWakacje w Muzeum Etnograficznym. Spotkania, warsztaty dla dzieci
Toruń / dzisiaj - 31.10.2019 Muzem EtnograficznePolesie w fotografii z lat 20. i 30. XX wieku. Kontrasty, głębie, powiększenia.
Wielka Nieszawka / dzisiaj (wydarzenie stałe) Olenderski Park EtnograficznyOLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY
Toruń / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzem EtnograficzneSalonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Toruń / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzem EtnograficzneTajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)