#Sztuki wizualne     

KATHARSIS – WYSTAWA SZTUKI

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Dom Polski - Bydgoszcz, ul. Grodzka 1 / pokaż na mapie

 

  Ekspozycja  będzie prezentowana w Domu Polskim w Bydgoszczy przy ulicy Grodzkiej 1

   w dniach  14. do 23 .kwietnia 2019 włącznie, w godzinach 9.00-13.00 i 15.00-18.00 (oprócz Świąt Wielkanocnych)

 

Korzystając z zaproszenia księdza Mateusza Ziemlewskiego, gospodarza Domu Polskiego w Bydgoszczy, do przygotowania kolejnej ekspozycji artystycznej, podjęliśmy się organizacji wystawy pt. „KATHARSIS”. Tytuł taki nadaliśmy wystawie rozważając sens ofiary i oczyszczenia, których symbolem jest Agnus Dei – dosłownie BARANEK BOGA. Katharsis, to pojęcie (proces), które według definicji Arystotelesa dotyczyło sztuki (później wykorzystane zostało przez Breuera i Freuda w psychologii ) także przekłada się na teologiczne katharsis - przez traumę i śmierć do radości zmartwychwstania i odkupienia.

Wystawa w kontekście KATHARSIS TEOLOGICZNEGO – ZBAWIENIA LUDZI PRZEZ MĘKĘ JEZUSA CHRYSTUSA daje twórcy szerokie pole medytacji i przekazu osobistego. Cieszy nas, iż do zrobienia tej eskspozycji udało się zaprosić wielu artystów różnych dziedzin z wielu miast Polski.

 

Kuratorem wystawy jest Andrzej Fedder.

 

Wernisaż w pięknych wnętrzach Domu Polskiego rozpocznie koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu członków Akademii Muzyki Dawnej.

 

Zapraszamy 14.kwietnia, w Niedzielę Palmową o godzinie 16.00 do DOMU POLSKIEGO w Bydgoszcz, przy ulicy Grodzkiej 1.

Następnie ekspozycję oglądać będzie można w dni powszednie w godzinach 9.00-13.00 oraz 15.00-18.00 do 23.kwietnia włącznie.

 

Organizatorzy: Eleonora Berent-Benedyk

Andrzej Fedder

Józef Jaruszewski

Hanna Mierzwa

ksiądz Mateusz Ziemlewski