#Teatr / Kabaret     

Jutro będzie za późno

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny - Toruń, Żeglarska 8 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Monodram inspirowany losami Wiery Gran.

Wiera Gran, a właściwie Weronika Grynberg, była polską piosenkarką, aktorką kabaretową i filmową. Jej kariera zaczęła się przypadkowo.  Śpiewającą  za kulisami  kabaretu Paradis w Warszawie Wierę usłyszeli koledzy muzycy i namówili ją do występów przed szeroką widownią. Szybko zdobyła przychylność zarówno widzów, jak i prasy – według jednej z recenzji z 1936 r. Gran była „jedną z większych atrakcji Paradisu”. Piękna artystka, obdarzona orientalnymi rysami i matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości, których do wybuchu wojny nagrała aż 60 (na 28 płytach). Od wiosny 1942 r. była uznana za artystyczną sensacją Café Sztuka w warszawskim getcie. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej formę obsesji.

Los pieśniarki wciąż fascynuje twórców. Sztuka Wiesławy Sujkowskiej (reż. Agnieszka Płoszajska, w roli Wiery Gran Aleksandra Lis) opowiada o artystce już na skraju życia, która robi remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Ale nie jest to smutna opowieść zgorzkniałej kobiety, której się „nie poszczęściło”. Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to znakomite, czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, nad światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. A wszystko przeplatane niezapomnianymi przebojami Wiery. Niezwykły spektakl wywołujący uśmiech zadumy.

Jutro będzie za późno
Scenariusz: Wiesława Sujkowska
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Scenografia i kostiumy: Ewelina Miąsik
Inspicjent: Bartosz Adamski
Obsada: Aleksandra Lis

 

Czas trwania: ok 75 min.


Źródło: Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 24.09.2020 Pałac DąmbskichKAMIENIE W KIESZENIACH
Toruń / 26.09.2020 Pałac DąmbskichKAMIENIE W KIESZENIACH
Toruń / 14.10.2020 Pałac DąmbskichHEMAR. MARCHEWKA – próba generalizacji
Toruń / 15.10.2020 Pałac DąmbskichHEMAR. MARCHEWKA – próba generalizacji
Toruń / 30.10.2020 Pałac DąmbskichZADUSZKI ZE ZWIERZAKIEM