#Edukacja     #Sztuki wizualne     

Japońska szkoła plakatu: specyfika i odrębność – wykład Zdzisława Schuberta

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Ducha Św. 6 / pokaż na mapie

16.04.2019 / Japońska szkoła plakatu: specyfika i odrębność – wykład Zdzisława Schuberta

Jednym z największych fenomenów w plakacie światowym drugiej połowy XX w. był plakat japoński. Złożyło się na to kilka przyczyn. Projektantom z tego kraju udało się umiejętnie powiązać wielusetletnią tradycję rodzimego malarstwa i grafiki z aktualnymi trendami sztuki nowoczesnej. Współczesna atrakcyjność przekazu wizualnego niosła ze sobą przesłanie z filozofii, kultury i sztuki opartych na odmiennym od naszego postrzeganiu otaczającej rzeczywistości. Nie do końca jesteśmy w stanie przeniknąć do tego świata, ale i tak odbieramy fascynujący obraz przesiąknięty elementami mistycznymi, zafascynowania kosmosem i odczuwania światła i przestrzeni. Środowisko japońskich projektantów graficznych potrafiło stworzyć skuteczne, nowoczesne mechanizmy promocji swoich działań i wspierania twórczości graficznej. Dodatkowo ogromna dynamika rozwoju gospodarczego  powojennej Japonii spowodowała duże zapotrzebowanie na prace projektantów graficznych.  Pojawiła się bardzo oryginalna szkoła plakatu, zaliczana obok polskiej i szwajcarskiej szkoły plakatu do najważniejszych na świecie.

Zdzisław Schubert – historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zorganizował ponad 60 wystaw czołowych polskich twórców plakatu, m.in. Jana Lenicy, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego i in.

wykład w ramach cyklu „Projekt dla…”, współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

 

 


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj - 25.08.2019 Galeria Sztuki WozowniaJacqueline Livingston: „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku”
Toruń / dzisiaj - 25.08.2019 Galeria Sztuki WozowniaAdrian Kolerski: „Osiedlowy Dom Kultury”
Toruń / dzisiaj - 25.08.2019 Galeria Sztuki WozowniaWaldemar Zdrojewski: „Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie”