#Sztuki wizualne     

JA JESTEM ARTYSTA WIELKI… RZECZ O STANISŁAWIE ZAGAJEWSKIM (1927-2008)

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Zbiory Sztuki - Włocławek, Zamcza 10/12 / pokaż na mapie

Wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jest opowieścią o Stanisławie Zagajewskim, który całe samotne życie poświęcił sztuce lepienia w glinie.

Dzięki zgromadzonym w zbiorach muzeum nielicznym dokumentom, pamiątkom, fotografiom, wycinkom prasowym i publikacjom ukazuje jego drogę życiową od dzieciństwa i młodości w Warszawie, przez okres ważnych osiągnięć (m.in. wystawy), w którym zmagał się z wieloma przeciwnościami losu, aż po ostatnie lata życia. Ekspozycja zawiera także przejawy pamięci o rzeźbiarzu do dnia dzisiejszego.

Stanisław Zagajewski przez 45 lat mieszkał i tworzył we Włocławku. Otoczony wsparciem wielu ludzi, od lat 60. XX w. pokazywał swe rzeźby na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne nagrody i stypendia, dostąpił wielu zaszczytów. Stworzył swój styl, dzięki czemu został uznany za jednego z najważniejszych twórców art brut na świecie. Mimo warunków, w jakich egzystował i własnego wizerunku, jaki wykreował, zawsze miał przekonanie, że jest artystą wielkim, dzięki któremu Włocławek będzie sławny.

Na wystawie prezentowane są, poza fotografiami, notatkami prasowymi i wydawnictwami, nieliczne zachowane w zbiorach muzeum autografy i skromne pamiątki po rzeźbiarzu. Są pokazane w takim stanie zachowania, w jakim trafiły do muzeum. W zaaranżowanej pracowni można zobaczyć ponadto rzeźby z niedokończonych bądź zachowanych we fragmentach kompozycji.

Ułożony z fotografii, dokumentów, krótkich komentarzy biogram S. Zagajewskiego pokazany jest w formie kalendarium na 24 planszach. Jest to pierwsza taka prezentacja mówiąca o olbrzymim dorobku S. Zagajewskiego, ale także o wielu ludziach i ich inicjatywach, dzięki którym sztuka S. Zagajewskiego przetrwała — bo była promowana, eksponowana, opisywana i dokumentowana. Wystawa stanowi uzupełnienie i komentarz do stałej ekspozycji — od 1989 r. istniejącej w gmachu Zbiorów Sztuki, na której znajdują się najcenniejsze przykłady rzeźb Stanisława Zagajewskiego z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa wpisuje się w program obchodzonego we Włocławku „Roku Zagajewskiego 2018”.

Scenariusz, kurator wystawy – Krystyna Kotula

Projekty druków, oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska

Miejsce prezentacji wystawy: gmach Zbiorów Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek

Wystawa czynna od 18.05.2018 r. do 11.11.2018 r.


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane propozycje organizatora

Włocławek / 02.12.2018 Zbiory SztukiŚWIĄTECZNE WARSZTATY RODZINNE
Włocławek / 04.12.2018 - 19.12.2018 Muzeum Etnograficzne, Zbiory SztukiCHOINKĘ PRZYSTROIĆ JUŻ CZAS - WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Włocławek / dzisiaj - 29.11.2018 Muzeum EtnograficzneANDRZEJKOWE WRÓŻBY W MUZEUM
Nieszawa / dzisiaj - 25.11.2018 Muzeum Stanisława Noakowskiego w NieszawieWystawa malarstwa olejnego Janusza Lewandowskiego – „Babie lato”
Włocławek / dzisiaj (wydarzenie stałe) Gmach Główny MuzeumFajans włocławski