#Dziedzictwo     #Edukacja     

I Liceum Ogólnokształcące (1568-2018). Prelekcja z cyklu: Toruń miasto zabytków

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Książnica Kopernikańska - Toruń, ul. Słowackiego 8 / pokaż na mapie

Kolejna prelekcja z cyklu Toruń miasto zabytków. Tym razem spotkamy się z prof. Lidią Smentek, absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Katarzyną Kluczwajd z Książnicy Kopernikańskiej. Okazja szczególna (urodzinowa); w tym roku "Jedynka" obchodzi jubileusz 450-lecia. Oprócz wspomnień będzie mowa o kilku epizodach z dziejów miasta - oczywiście z udziałem szacownej Jubilatki. Prelegentki opowiedzą również o związanych z „Jedynką” osobach i zabytkach.

- To w sławnym ewangelickim Gimnazjum (zał. w 1568 r. - I Liceum jest spadkobiercą szkoły), utworzono pierwsze w mieście muzeum (niem. Wunderkammer - gabinet cudowności), które wraz z biblioteką wspierało proces dydaktyczny - mówi Katarzyna Kluczwajd. - Z kolei nie tyle troską o umysł, ale o ciało, podyktowana była inwestycja w czasach pruskich - w 1898 r. wzniesiono w szkole salę gimnastyczną. Młodzież ćwiczyła w niej gimnastykę szwedzką. Co ciekawe, u podstaw zajęć leżała idea odrodzenia narodowego. Jej kluczowym aspektem było odrodzenie biologiczne, które miało dokonać się m.in. dzięki ćwiczeniom fizycznym. Wart wspomnienia jest również epizod z okresu II Rzeczpospolitej, kiedy w szkole otwarto... kino. Oczywiście projekcje miały charakter edukacyjny. Pojawi się również wątek 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych - to za sprawą Margarete Bieber (1879-1978), sławnej profesor archeologii. Czym zasłynęła? Jakie były jej związki z Toruniem i regionem? O tym podczas spotkania - zachęca Katarzyna Kluczwajd.

Obie prelegentki są autorkami artykułów przygotowanych na jubileusz 450-lecia szkoły. Można je przeczytać w najnowszym numerze Zeszytów Naukowych i Literackich I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Publikacja będzie dostępne podczas spotkania. Zapraszamy we wtorek, 13 marca, do Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8). Prelekcja rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu