#Dziedzictwo     #Sztuki wizualne     

Grudziądz – i nie tylko … Pocztówki, archiwalia i pamiątki z kolekcji Zbigniewa Zawadzkiego

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w salach grudziądzkiego Muzeum otwarta zostanie wystawa „Grudziądz – i nie tylko… Pocztówki, archiwalia i pamiątki z kolekcji Zbigniewa Zawadzkiego”.

 

W maju 2017 roku odszedł wielki przyjaciel grudziądzkiego Muzeum – Zbigniew Zawadzki. Eksponaty z Jego prywatnych zbiorów wielokrotnie uświetniały wystawy czasowe. Zgodnie z wolą zmarłego, cała kolekcja została przekazana do zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, za pośrednictwem Małżonki – Janiny Zawadzkiej.


Kolekcja ta, w liczbie sięgającej niemal 3600 pozycji inwentarzowych, niezmiernie wzbogaciła zbiory muzealne. Główny jej trzon stanowią pamiątki dotyczące powiatu i miasta Grudziądza, szczególnie w postaci pocztówek i zdjęć (około 3000). Duża ich część jest bardzo rzadka i praktycznie nieznana.


Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 1000 eksponatów z kolekcji śp. Zbigniewa Zawadzkiego. Najliczniejszą grupę stanowią pocztówki Grudziądza i okolic. Nie zabraknie jednak i innych pamiątek z różnych dziedzin. Pośród wielu archiwaliów i książek na uwagę zasługuje testament ks. Gruszczyńskiego z Szembruka z 1763 roku, książki do nabożeństw drukarni Jalkowskiego oraz zestaw druków reklamowych grudziądzkich przedsiębiorstw.

W dziale eksponatów historyczno – artystycznych bardzo interesujący jest zbiór pieczęci lakowych i tuszowych z XVII – XIX wieku, a także pamiątki Bractwa Strzeleckiego w Grudziądzu. Na wystawie będzie można ponadto obejrzeć pamiątki związane ze sztuką, kawalerią i numizmatyką.


Wernisaż: 19 maja 2018 r., godz. 17.00 – Gmach Główny Muzeum


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 30.08.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Otwarcie wystawy „Gütersloh wczoraj i dziś” - z okazji 30-lecia partnerstwa Grudziądza z Gütersloh
Grudziądz / 14.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 - pod hasłem "Polski splot"
Grudziądz / dzisiaj - 01.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Galeria wolności
Grudziądz / dzisiaj - 01.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi GRUDZIĄDZ black & white. Fotografia miasta
Grudziądz / dzisiaj - 31.08.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa: Na glinianych nogach