#Sztuki wizualne     

Galeria wolności

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie

Od 21 czerwca 2019 r. w salach grudziądzkiego Muzeum będzie można podziwiać wystawę współczesnego malarstwa pomorskiego - GALERIA WOLNOŚCI - przygotowaną w ramach międzymuzealnego projektu MIASTO - LUDZIE - WOLNOŚĆ. Zapraszamy!

Galeria wolności to tytuł wystawy czasowej, na którą składają się prace artystów związanych z Pomorzem po 1945 roku. Główną oś ekspozycji stanowią obrazy pochodzące z Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, budowanej od lat 60. ubiegłego wieku, jako jedyną w ówczesnym województwie bydgoskim stałą galerię malarzy pomorskich. Kolekcja sztuki współczesnej zgromadzona przez grudziądzkie muzeum przeszła pomyślnie próbę czasu: obrazy wciąż cieszą się zainteresowaniem publiczności, są chętnie użyczane przez inne muzea i instytucje kultury. Z całą pewnością przyczynia się do tego wieloaspektowy charakter zbioru, który odzwierciedla rozmaite tendencje artystyczne, od sztuki figuratywnej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej.

Dziś, niespełna 60 lat od momentu powstania Galerii, należy przyjrzeć się jej z perspektywy przemian społeczno-kulturowych, które na przestrzeni kilku dziesięcioleci dokonały się w naszym kraju. Galeria wolności jest próbą przeanalizowania prac w kontekście historycznym, który sprzyja redefiniowaniu pojęć takich jak ojczyzna czy wolność – rozumiana również jako wolność artystyczna. Powojenna rzeczywistość, kształtowanie się nowej państwowości, poczucie swobody obywatelskiej to zagadnienia, przez pryzmat których chcemy spojrzeć na malarstwo pomorskie i udowodnić, że pozornie lokalny charakter zbioru odzwierciedla całokształt zmian dotykających społeczeństwa polskiego II połowy XX wieku.

Wystawa czynna w Gmachu Głównym Muzeum do 1 września 2019 r.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 24.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wtorek muzealny z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – wykład
Grudziądz / 26.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi otwarcie wystawy Tempus fugit... Perły ostatnich lat. Wystawa jubileuszowa z okazji 135-lecia Muzeum
Grudziądz / 27.09.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Piątek w Muzeum – wykład Łukasza Ciemińskiego z cyklu „Święci domowi”
Grudziądz / 27.09.2019 - 31.10.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Tempus fugit... Perły ostatnich lat. Wystawa jubileuszowa z okazji 135-lecia Muzeum w Grudziądzu
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"