#Sztuki wizualne     

Galeria wolności

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Od 21 czerwca 2019 r. w salach grudziądzkiego Muzeum będzie można podziwiać wystawę współczesnego malarstwa pomorskiego - GALERIA WOLNOŚCI - przygotowaną w ramach międzymuzealnego projektu MIASTO - LUDZIE - WOLNOŚĆ. Zapraszamy!

Galeria wolności to tytuł wystawy czasowej, na którą składają się prace artystów związanych z Pomorzem po 1945 roku. Główną oś ekspozycji stanowią obrazy pochodzące z Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, budowanej od lat 60. ubiegłego wieku, jako jedyną w ówczesnym województwie bydgoskim stałą galerię malarzy pomorskich. Kolekcja sztuki współczesnej zgromadzona przez grudziądzkie muzeum przeszła pomyślnie próbę czasu: obrazy wciąż cieszą się zainteresowaniem publiczności, są chętnie użyczane przez inne muzea i instytucje kultury. Z całą pewnością przyczynia się do tego wieloaspektowy charakter zbioru, który odzwierciedla rozmaite tendencje artystyczne, od sztuki figuratywnej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej.

Dziś, niespełna 60 lat od momentu powstania Galerii, należy przyjrzeć się jej z perspektywy przemian społeczno-kulturowych, które na przestrzeni kilku dziesięcioleci dokonały się w naszym kraju. Galeria wolności jest próbą przeanalizowania prac w kontekście historycznym, który sprzyja redefiniowaniu pojęć takich jak ojczyzna czy wolność – rozumiana również jako wolność artystyczna. Powojenna rzeczywistość, kształtowanie się nowej państwowości, poczucie swobody obywatelskiej to zagadnienia, przez pryzmat których chcemy spojrzeć na malarstwo pomorskie i udowodnić, że pozornie lokalny charakter zbioru odzwierciedla całokształt zmian dotykających społeczeństwa polskiego II połowy XX wieku.

Wystawa czynna w Gmachu Głównym Muzeum do 1 września 2019 r.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / dzisiaj - 31.05.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego
Grudziądz / dzisiaj - 13.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.)
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”