#Sztuki wizualne     

Gala laureatów XL Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Moja Przygoda w Muzeum”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Ratusz Staromiejski - Toruń, Rynek Staromiejski 1 / pokaż na mapie

XL Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Moja Przygoda w Muzeum”, których organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia są dużym, wieloetapowym projektem. Jednym z celów Międzynarodowych Spotkań jest zachęcenie opiekunów plastycznych do wykorzystywania ogromnego potencjału edukacyjnego muzeów. W pracach napływających na finał do Torunia, jak co roku, można zauważyć inspiracje dziełami sztuki znajdującymi się w galeriach oraz muzeami archeologiczno-historycznymi, etnograficznymi, przyrodniczymi czy technicznymi. Drugim celem Spotkań jest wzbudzenie w młodych odbiorcach aktywnej percepcji, twórczej relacji z oglądanymi ekspozycjami czy pojedynczymi obiektami.

W przedsięwzięcie włączyły się 124 instytucje: muzea, galerie, domy kultury, szkoły, placówki pracy pozaszkolnej, koła zainteresowań. W wyżej wymienionych instytucjach odbył się etap regionalny, na który wpłynęło ok. 9 tysięcy prac plastycznych.

Na finał XL edycji Spotkań przysłano 1484 prace, z czego 104 z zagranicy – z Łotwy, Estonii, Białorusi, Słowenii, Turcji, Chin (Hong-Kong) i 38 prac przygotowanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Jury konkursu obradowało 9 lipca 2018 r. i wybrało 167 prac na wystawę, która została udostępniona 14 września w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim. Jury wyłoniło również nagrody specjalne: Prezydenta Miasta Torunia, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Nagrodę dla instytucji za kreacje nowatorskich rozwiązań artystycznych i wybitne osiągnięcia w procesie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.

Nowością w tegorocznej edycji Spotkań było stworzenie wirtualnej galerii ukazującej wszystkie prace zakwalifikowane na wystawę. W wyniku plebiscytu publiczności wyłoniono 20 Laureatów w następujących kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat oraz w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie spotkają się 9 listopada w Muzeum Okręgowym w Toruniu, gdzie będzie miała miejsce uroczysta Gala podsumowującą projekt.Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj Dom Mikołaja Kopernika„Ale Kosmos!” Przegląd filmów SF
Toruń / 19.09.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / dzisiaj - 27.10.2019 Ratusz StaromiejskiXLI Międzynarodowe Spotknia Artystyczne „Moja Przygoda w Muzeum”. Wystawa pokonkursowa
Toruń / dzisiaj - 15.09.2019 Ratusz StaromiejskiSzkło uranowe z kolekcji Jego Ekscelencji Ambasadora Peru w Polsce Alberto Salas Barahona
Toruń / dzisiaj - 29.09.2019 Kamienica Pod GwiazdąPapier, drewno i bambus – design po japońsku