#Sztuki wizualne     

Gada woda i sitowie, że my mamy się ku sobie. Pocztówki miłosne z kolekcji Mariana Sołobodowskiego

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi , Spichrz nr 11 - Grudziądz / pokaż na mapie

20 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu na otwarcie wystawy "Gada woda i sitowie, że my mamy się ku sobie. Pocztówki miłosne z kolekcji Mariana Sołobodowskiego". W programie wernisażu wykład Mariusza Żebrowskiego -"Od flirtu do miłości ...".


Na wystawie pt. „Gada woda i sitowie, że my mamy się ku sobie. Pocztówki z kolekcji Mariana Sołobodowskiego” zaprezentowano kilkaset kartek pocztowych o tematyce miłosnej.

Niezwykle różnorodne, zachwycające kolorami, pochodzące z różnych krajów pocztówki prezentują motyw miłości – wzruszają, rozśmieszają, ale i skłaniają do refleksji „czym byłoby nasze życie bez miłości?”.

Od stuleci artyści – malarze, poeci, rzeźbiarze i inni – pokazują miłość dwojga ludzi, różne jej oblicza. Miłość bywa za każdym razem inna: wierna, szalona, zmysłowa i radosna, ale także niespełniona i pełna rozpaczy. Czy wśród kart pocztowych sprzed kilkudziesięciu lat odnajdziemy odbicie naszej własnej historii?

Prezentowana w ramach wystawy kolekcja, podzielona na grupy, obejmuje m.in. zagadnienia związane z motywem miłości w sztuce takich artystów jak Zofia Stryjeńska, Maja Berezowska, Pablo Picasso, Wojciech Kossak, Juliusz Kossak, Jerzy Kossak; wśród pocztówek znajdują się także ilustrowane przez wybitnego grafika i ilustratora książek dla dzieci – Jana Marcina Szancera i wiele innych.

Podczas zwiedzania wystawy zaproponujemy stworzenie własnej karty miłosnej lub graffiti z wyznaniem miłości. Nie zabraknie również romantycznej ławeczki – może właśnie tutaj ktoś komuś wyzna miłość?


Marian Sołobodowski – kolekcjoner pasjonat, w swoich zbiorach posiada ok. 3000 archiwalnych pocztówek świątecznych i okolicznościowych, a także liczne wycinanki polskie i zagraniczne. Od lat angażuje się w przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i charytatywne. Wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tytule wystawy wykorzystano fragment piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej pt. "Zielono mi".Wystawa prezentowana w Spichrzu nr 11/13 w okresie 20 kwietnia – 16 września 2018 r.pl_S3www


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 24.05.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Święci domowi - kult świętych w polskiej tradycji ludowej
Grudziądz / 24.05.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi wykład Łukasza Ciemińskiego z cyklu "Święci domowi" - Cudowna Skępska Maryjo nasza, tylu łaskami wsławiona
Grudziądz / 28.05.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wtorek Muzealny
Grudziądz / 11.06.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wtorek Muzealny
Grudziądz / 14.06.2019 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Święci domowi - kult świętych w polskiej tradycji ludowej