#interdyscyplinarne     

Festiwal Wisły 2019

Data
wydarzenie archiwalne
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

To już trzecia edycja tej imprezy. Od 11 do 15 sierpnia Festiwal Wisły ożywi 60-kilometrowy odcinek Wisły w województwie kujawsko-pomorskim. W programie prezentacja bogactwa nadwiślańskich smaków, wiele koncertów, parady tradycyjnych statków rzecznych, zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, darmowe rejsy dla publiczności.

Tegoroczny Festiwal Wisły ma wymiar szczególny. Z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej na Festiwal zmierza tradycyjna tratwa, którą zbudowano z bali świerkowych w Goniądzu nad Biebrzą, czyli na dawnym Szlaku Batorego łączącym Polskę z Litwą. Flis Obojga Narodów połączy się z Festiwalem Wisły 11 sierpnia we Włocławku. 12 sierpnia kawalkada festiwalowych łodzi i statków tradycyjnych płynie do Nieszawy, gdzie zatrzymuje się w godz. 13-15, a następnie do wieczora Festiwal trwa w Ciechocinku. Następnego dnia rano flisacy zrywają się wcześnie, by przepłynąć na dobrzyńską, prawą stronę Wisły, na tradycyjne śniadanie u Mennonitów w chacie we Włęczu. Tego dnia Festiwal Wisły bawi się na punkcie widokowym im. Kokota w Osieku nad Wisłą w gminie Obrowo. Tam królują szalone rytmy, bowiem równocześnie odbywa się Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych.

Kolejne dwa dni – 14-15 sierpnia – Festiwal Wisły odbywa się w Toruniu. W środę, 14 sierpnia szczególnym momentem będzie oficjalne podsumowanie Flisu Obojga Narodów i uhonorowanie śmiałków, którzy dziś, w XXI wieku, mimo niskich stanów wód w polskich rzekach, postanowili przypomnieć ważny, a zapomniany, element naszej tradycji i kultury. Tą samą drogą i w taki sam sposób spławiano drewno w XVI wieku, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów była potęgą.

W tegorocznym Festiwalu Wisły udział biorą załogi litewskie. Będą też łodzie z francuskiej Loary. W programie nie zabrakło akcji „Przepłyń Wisłę”, w ramach której można pokonać rzekę wpław pod okiem ratowników. Zaplanowano wystawy, wykłady na rzece i zajęcia jogi na wiślanej łasze. Będzie można zaokrętować się na statek poetów i pieśniarzy, gdzie rozbrzmiewa wiślana poezja i pieśni związane z tą rzeką. Warto też 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, zwiedzić wystawę najnowszego sprzętu wojskowego w fosie toruńskiego zamku. Ukoronowaniem Festiwalu Wisły, 15 sierpnia wieczorem, będzie widowisko na rzece z udziałem wszystkich statków i łodzi, pirotechniki oraz efektów specjalnych. Oprawę muzyczną przygotowuje zespół Lebowski.

 

Informacje o Festiwalu Wisły 2019 i program imprezy znajdują się na stronie: festiwalwisly.pl oraz na FB/Festiwal Wisły.