#Literatura     

Festiwal PRZECZYTANI: wokół egzystencjalizmu jako myśli zaangażowanej

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
VI LO, ul. Stanisława Staszica 4 - Bydgoszcz / pokaż na mapie

Marcin Rychter – filozof, tłumacz, eseista, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, członek redakcji kwartalnika „Kronos”. Przekładał książki i eseje takich autorów jak: Chareles Taylor, Ray Brassier, W.C. Guthrie, Graham Harman, Jonathan Lear, Stefan Themersson i wielu innych. Interesuje się głównie filozofią kultury, w szczególności wpływem przemian technologicznych na zjawiska społeczne i procesy kulturowe.

----

Festiwal Literatury PRZECZYTANI 2019: WOKÓŁ

Tegoroczne hasło – WOKÓŁ – nie jest sprytnym wybiegiem i ucieczką przed określonym tematem. Spotkania będą, oczywiście, krążyć WOKÓŁ nowych przekładów Camusa, biografii Gombrowicza, polsko-żydowskich losów i tak dalej, ale nie wyczerpuje to znaczenia tytułu tegorocznej edycji. To WOKÓŁ opisuje bowiem miejsce literatury w nowoczesnym świecie oraz pozycję człowieka, jaką zajmuje on względem sztuki (także: sztuki słowa).

Literatura krąży WOKÓŁ zjawisk społecznych i prywatnych trosk, nie bywa obojętna – w dwu przynajmniej znaczeniach: dotyka ważnych, najważniejszych dla ludzi spraw oraz stanowi istotny składnik naszego otoczenia, który zmienia środowisko, w którym żyjemy, ma wpływ na jego postrzeganie.

WOKÓŁ określa także stosunek człowieka do zjawisk kulturowych w naszym przesyconym informacją świecie: już nie zanurzony, jak chcieli teoretycy nowych mediów, ale przesuwający się po powierzchni, cały czas WOKÓŁ nich, WOKÓŁ trudnej do ogarnięcia i zrozumienia masy. Literatura jest oczywistą ofiarą takiego podejścia, ale też może stanowić ratunek przed powierzchownością, zachęca do wejścia W GŁĄB.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Agent Kot" (2018), reż. Ch. Lauenstein, W. Lauenstein
Ostromecko / dzisiaj Pałac Stary w OstromeckuWspomnienie Zygmunta Noskowskiego w 110 rocznicę śmierci - recital
Bydgoszcz / dzisiaj amfiteatr przy spichrzachPrzystań Teatr: Teatr Barnaby - "Calineczka"
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Diego" (2019), reż. Asif Kapadia
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Pamiątki Claire Darling" (2019), reż. Julie Bertuccelli