#Literatura     

Festiwal Literatury PRZECZYTANI: Wokół zderzeń filozofii i literatury

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Kawiarnia Szpulka - Bydgoszcz, ul. Marchlewskiego 12-14 / pokaż na mapie

Festiwal literacki z takimi gośćmi jak Grzegorz Wasowski, Jacek Dehnel i Olga Tokarczuk tworzony przez nastolatków? Możliwe? Ano możliwe!

Tacy są właśnie Przeczytani, których program tworzą licealistki i licealiści z VI LO w Bydgoszczy. MCK jest producentem tego wydarzenia.

Przeczytani to kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego oraz warsztatów, na których możecie poznać tajniki sztuki pisania książek.

To jedyne takie przedsięwzięcie w skali kraju, które w całości jest programowane przez młodzież: to oni wybierają i zapraszają gości, prowadzą spotkania z pisarzami i wybierają tematy warsztatów. Wbrew stereotypowym opiniom o gustach literackich młodych ludzi na festiwalu nie goszczą modowe blogerki czy nieudolnie kopiujący schematy sagi “Zmierzch” fantaści, ale najważniejsi pisarze naszej współczesności.

Na Przeczytanych gościli już m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Magdalena Tulli, Grzegorz Wasowski, Robert Makłowicz, Filip Springer, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Marek Krajewski, Jakub Ekier, Przemysław Czapliński i Jerzy Sosnowski.

- - -

Organizatorem Przeczytanych jest Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster”. Koordynatorem ze strony MCK jest Michał Tabaczyński, z kurator Pracowni Literatury i Nowych Mediów MCK. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Agent Kot" (2018), reż. Ch. Lauenstein, W. Lauenstein
Ostromecko / dzisiaj Pałac Stary w OstromeckuWspomnienie Zygmunta Noskowskiego w 110 rocznicę śmierci - recital
Bydgoszcz / dzisiaj amfiteatr przy spichrzachPrzystań Teatr: Teatr Barnaby - "Calineczka"
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Diego" (2019), reż. Asif Kapadia
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Pamiątki Claire Darling" (2019), reż. Julie Bertuccelli