#Literatura     

Festiwal Literatury PRZECZYTANI: wokół nowych przekładów A. Camusa

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
kawiarnia Szpulka - Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12 / pokaż na mapie

Festiwal Literatury PRZECZYTANI 2019: WOKÓŁ

Tegoroczne hasło – WOKÓŁ – nie jest sprytnym wybiegiem i ucieczką przed określonym tematem. Spotkania będą, oczywiście, krążyć WOKÓŁ nowych przekładów Camusa, biografii Gombrowicza, polsko-żydowskich losów i tak dalej, ale nie wyczerpuje to znaczenia tytułu tegorocznej edycji. To WOKÓŁ opisuje bowiem miejsce literatury w nowoczesnym świecie oraz pozycję człowieka, jaką zajmuje on względem sztuki (także: sztuki słowa).

Literatura krąży WOKÓŁ zjawisk społecznych i prywatnych trosk, nie bywa obojętna – w dwu przynajmniej znaczeniach: dotyka ważnych, najważniejszych dla ludzi spraw oraz stanowi istotny składnik naszego otoczenia, który zmienia środowisko, w którym żyjemy, ma wpływ na jego postrzeganie.

WOKÓŁ określa także stosunek człowieka do zjawisk kulturowych w naszym przesyconym informacją świecie: już nie zanurzony, jak chcieli teoretycy nowych mediów, ale przesuwający się po powierzchni, cały czas WOKÓŁ nich, WOKÓŁ trudnej do ogarnięcia i zrozumienia masy. Literatura jest oczywistą ofiarą takiego podejścia, ale też może stanowić ratunek przed powierzchownością, zachęca do wejścia W GŁĄB.

---

Anna Wasilewska (1952) – eseistka i tłumaczka (z języka francuskiego i włoskiego). W jej przekładzie na polski ukazały się książki m.in. Claudia Magrisa, Itala Calvina, Daria Fo, Fleur Jaeggy, Michela Leirisa, Raymonda Queneau czy Georges’a Pereca. Za przekład "Jeśli zimową nocą podróżny" Calvina otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1990), a "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego – Nagrodę Literacką Gdynia (2016). Wydała tom "Od Potockiego do Pereca. Pięć rozmów o literaturze francuskiej".

Marek Bieńczyk (1956) – pisarz, tłumacz, eseista. Na polski tłumaczył Rolanda Barthes’a, Emila Ciorana i francuskojęzyczne powieści i eseje Milana Kundery. Opublikował dwie powieści: "Terminal" (1994) i "Tworki" (1999) oraz książki eseistyczne: "Melancholia" (1998), "Przezroczystość" (2007), "Książka twarzy" (2011), za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2012, "Jabłko Olgi, stopy Dawida" (2015) oraz "Kontener" (2018). Jest także autorem szkiców i felietonów o tematyce enologicznej – ostatnio ukazały się w obszernym wyborze "Wszystkie kroniki wina" (2018).

Ryszard Koziołek (1966) – eseista, literaturoznawca, nauczyciel akademicki (profesor Uniwersytetu Śląskiego). Opublikował książki: "Dobrze się myśli literaturą" (2016), "Znakowanie trawy albo praktyki filologii" (2011) i "Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy" (2009), za którą otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia (w kategorii eseistyka). Od 2015 pełni funkcję przewodniczącego jury Nagrody Literackiej Nike.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Agent Kot" (2018), reż. Ch. Lauenstein, W. Lauenstein
Ostromecko / dzisiaj Pałac Stary w OstromeckuWspomnienie Zygmunta Noskowskiego w 110 rocznicę śmierci - recital
Bydgoszcz / dzisiaj amfiteatr przy spichrzachPrzystań Teatr: Teatr Barnaby - "Calineczka"
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Diego" (2019), reż. Asif Kapadia
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Pamiątki Claire Darling" (2019), reż. Julie Bertuccelli