#Sztuki wizualne     

EXPLOSEUM

Data
wydarzenie stałe
Miejscowość
Exploseum - Bydgoszcz, / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

W ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, zostało otwarte EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jednym z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju. Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuleni i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą poruszają się zwiedzający, ograbiona z aparatury przez Armię Czerwoną, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią.


W pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych o łącznej powierzchni ponad 1800 m2, znalazły swoje miejsce ekspozycje muzealne poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów. Nowoczesne środki przekazu, oparte o ikonografię, multimedia i rozwiązania interaktywne, posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg, produkcji niebezpiecznej nitrogliceryny, niewolniczej pracy tysięcy ludzi, konspiracji i sabotażu. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przez ponad dwa lata poszukiwało materialnych śladów historii przedsiębiorstwa DAG oraz zakładów DAG Fabrik Bromberg. Pozyskane z różnych źródeł dokumenty posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia szczegółowego scenariusza merytorycznego, podziału tematycznego oraz koncepcji wizualnej. I tak na całość ekspozycji składają się: budynek przygotowania produkcji (1133) – Alfred Nobel i jego dziedzictwo, Fabryki Dynamit Aktien-Gesellschaft; budynek nitracji (1137) – Produkcja nitrogliceryny; budynek denitracji (1115) – Historia broni i uzbrojenia; płuczki kaskadowe (1145) fabryki DAG Duneberg i Krummel; budynek stabilizacji (1141) – Historia materiałów wybuchowych, budynek żelatynizacji (1153) – Praca przymusowa w zakładach III Rzeszy; walce osuszające i magazyn (1157) – Konspiracja w DAG Fabryk Bromberg oraz Armia Czerwona.

Projekt rewitalizacji na terenie strefy NGL fabryki DAG prowadzony była przez Urząd Miasta Bydgoszczy dzięki środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Projekt architektoniczny wykonała gdyńska pracownia Marek Kleczkowski – Architekt. Podstawą merytoryczną aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej był scenariusz Muzeum Okręgowego (autor Michal Pszczółkowski, Dział Architektury Przemysłowej); na tej podstawie w warszawskim studio Stage & Design (Sylwia Kochaniec) powstał projekt koncepcyjny. Wykonawstwo robót budowlanych, projekt wykonawczy i wykonawstwo ekspozycji powierzono bydgoskiej firmie budowlanej Kontbud.

 

 

 

Exploseum jest otwarte dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:

Godziny zwiedzania indywidualnego:

w sezonie letnim (kwiecień – październik)
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 9.00 – 17.00
czwartek 9.00 – 19.00
poniedziałki – nieczynne
w sezonie zimowym (listopad – marzec)
wtorek - niedziela 9.00 – 15.30
poniedziałki – nieczynne

Godziny zwiedzania wraz z przewodnikiem: 

w sezonie letnim (kwiecień – październik)
9.30 – 12.00, 11.30 – 14.00, 12.30 – 15.00, 14.30 – 17.00;
16.30 – 19.00 (czwartek)
poniedziałek – nieczynne
w sezonie zimowym (listopad – marzec)
9.30 – 12.00, 12.30 – 15.00, 13.30 – 16.00
poniedziałek – nieczynne

 


Standardowe zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Ze względu na specyfikę miejsca, w którym znajduję się nasza wystawa dzieci mają wstęp od lat sześciu.

Nowy Rok, Boże Ciało, pierwsze dni Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy – Muzeum zamknięte dla zwiedzających


Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią, pod numerem telefonu 883366056 uzyskają Państwo wszelkie niezbędne informacje, aby w sympatyczny i bezpieczny sposób zwiedzić Exploseum.

Ceny biletów w Exploseum:
 • Indywidualny normalny bez przewodnika – 12 zł ( wraz ze wstępem na wystawe czasową)
 • Indywidualny ulgowy bez przewodnika – 10 zł ( wraz ze wstępem na wystawe czasową)
 • Indywidualny normalny z przewodnikiem – 20 zł ( wraz ze wstępem na wystawe czasową)
 • Indywidualny ulgowy z przewodnikiem – 15 zł ( wraz ze wstępem na wystawe czasową)
 • Lekcja muzealna – 20 zł (za grupę)
 • Rodzinny z przewodnikiem – 40 zł
 • Rodzinny bez przewodnika – 30 zł
 • Szkolny – 5 zł
 • Usługa przewodnicka (dotyczy darmowych wtorków) – 5 zł (od osoby)
 • Wystawa czasowa bilet normalny – 5zł (wyłącznie na wystawę czasową)
 • Wystawa czasowa bilet ulgowy – 3 zł (wyłącznie na wystawę czasową)

sobota – darmowe indywidualne zwiedzanie

Ulga w opłacie za wstęp do Muzeum przysługuje:
 • młodzieży szkolnej i studenckiej
 • emerytom i rencistom
 • pracownikom instytucji oświatowych i kulturalnych
 • wycieczkom szkolnym
 • posiadaczom kart lojalnościowych:
 • Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO 26 – 50% zniżki na wszystkie rodzaje biletów wstępu
 • Bydgoskiej Karty Rodzinnej 3 Plus – 50 % zniżki na bilet normalny i ulgowy
 • Karty Dużej Rodziny – 50% zniżki na wszystkie rodzaje biletów wstępu
 • Karty Bibliotecznej w ramach programu ProKultura – 50% zniżki na wszystkie rodzaje biletów wstępu
 • Karty BIT – 20% zniżki na  normalny bilet wstępu
 • Zniżki zawarte w Regulaminie zwiedzania nie łączą się.
 
Bezpłatny wstęp do Muzeum przysługuje:
 • osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz osobom fizycznym, które zostały wyróżnione honorowym tytułem „Zasłużony dla kultury narodowej”, Orderem Wojennym Virtuti Militari
 • osobom fizycznym odznaczonym odznaką „Za opiekę nad zabytkami” lub odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”
 • członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS)
 • pracownikom muzeów
 • zorganizowanym grupom studentów kształcących w zakresie historii, kultury i sztuki oraz uczniom szkół plastycznych
 • zorganizowanym grupom studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
 • członkom: Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich
 • członkom: Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Bydgoszczy, Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Bydgoski im. Stanisława Niewiteckiego
 • dzieciom do lat siedmiu
 • posłom i senatorom do Parlamentu RP oraz Parlamentu Europejskiego
 • radnym Miasta Bydgoszczy
 • posiadaczom Karty Polaka
 • osobom z dysfunkcjami i ich opiekunom, o ile ich stopień niepełnosprawności wymaga opieki,
 Informacje o przystosowaniu budynków do potrzeb osób z dysfunkcjami znajdują się w zakładce :
 O muzeum/Budynki 

Z wielką przyjemnością i głęboką satysfakcją Muzeum Okręgowe pragnie poinformować, że w wyniku podjętych przez nas działań, decyzją zarządu Stowarzyszenia European Route of Industrial Heritage, Exploseum – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg zostało włączone do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), zyskując rangę tzw. punktu kotwicznego Szlaku.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to prestiżowa sieć turystycznych obiektów, które przypominają o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu. Celem projektu ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z jego historią. Punkty kotwiczne z kolei, to obiekty industrialne o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy i o dużym potencjale turystycznym, spełniające odpowiednie normy jakościowe, czym może poszczycić się właśnie Exploseum. Obecnie turyści mogą zwiedzić 77 punktów kotwicznych w całej Europie. W Polce Exploseum jest jednym z sześciu tego typu obiektów; pozostałe to: Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Muzeum Browaru w Żywcu.

Niezmiernie cieszy nas, że mogliśmy dołączyć do tak ekskluzywnego grona. Uważamy ten fakt za duży sukces oraz prestiż zarówno dla samego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, jak i dla całego województwa. Włączenie Exploseum do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego to duża szansa na zaistnienie regionu w europejskiej turystyce poprzemysłowej. Muzeum ze swojej strony dołoży wszelkich starań, by godnie reprezentować dziedzictwo województwa kujawsko-pomorskiego na arenie europejskiej.

Więcej informacji na stronie: www.exploseum.pl


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 29.04.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 27.05.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 24.06.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 30.09.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 28.10.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"