#Muzyka     

Dźwięki Roślin – koncert

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna - Bydgoszcz, Stary Rynek 24 / pokaż na mapie

Zapraszamy na niezwykły koncert, gdzie w roli głównej występują rośliny!

Projekt Piotra Grygora, który „tłumaczy” życie roślin na dźwięk za pomocą czułego galwanometru (znanego np. z wykrywacza kłamstw). Pomiar oporu elektrycznego pomiędzy dwiema elektrodami przyłożonymi do różnych części rośliny skutkuje natychmiastową zmianą rytmów i wysokości generowanych tonów. Działanie może przyjąć charakter koncertu, możliwa jest także interakcja publiczności z roślinami, a tym samym udział w procesie kreacji wspólnej „międzygatunkowej” pracy audio!

W roślinach, podobnie jak we wszystkich żywych organizmach, występuje mierzalny przepływ elektronów, który można wykorzystać np. do sterowania parametrami syntezy dźwięku. Muzyka elektroniczna jest w swojej istocie wykorzystaniem fluktuacji elektronów i sterowaniem za pomocą napięcia, które można przetłumaczyć za pomocą całego spektrum urządzeń na słyszalne częstotliwości, głośność lub barwę dźwięku.

Fundacja Schronisko dla Roślin powstało listopadzie 2015 roku. Jej ideą jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest uprzedmiotowienie roślin, które za parę złotych można dziś kupić w prawie każdym sklepie. Dlatego te zaniedbane, niepotrzebne wyrzuca się i wymienia na nowe – nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważną odgrywają rolę.

Schronisko działa w: Bydgoszczy, Trójmieście, Toruniu, Warszawie, Szczecinie
i Poznaniu. Zasady działania są bardzo proste: „przygarniamy” niechciane rośliny
i oddajemy dalej. Wszystko po to, by nie trafiły na śmietnik.


wstęp wolny


Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna PROJEKTOR – TIM BURTON #2
Bydgoszcz / 14.12.2018 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Promocja książki