#Sztuki wizualne     

„Dzień Wolnej Sztuki” w Wozowni

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Rabiańska 20 / pokaż na mapie

 

„Dzień Wolnej Sztuki” w Wozowni

27.04.2019 (sobota), godz. 12.00–13.00

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6

wstęp wolny

 

27 kwietnia 2019 r. o 12.00 galeria Wozownia – podobnie jak kilkadziesiąt innych muzeów i galerii w całej Polsce – przez godzinę będzie przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki!

Dzień Wolnej Sztuki (organizowany w Polsce od 2011 roku) stworzony został po to, by przekonać widzów, że zwiedzając muzeum czy galerię lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu, by móc się nad nimi zastanowić. Według badań statystycznie spędzamy przed każdym dziełem sztuki tylko osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł. W efekcie bezrefleksyjnie przechodzimy przez dziesiątki sal i nie rozumiemy tego, co oglądamy. A przecież każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia – wystarczy się tylko w nią wsłuchać. Lekarstwem na szybkie i bierne zwiedzanie jest idea „slow art”.

W czasie akcji Dzień Wolnej Sztuki będzie można dokładnie przyjrzeć się pięciu dziełom prezentowanym na aktualnych wystawach. Przy każdym z nich stać będzie wolontariusz, który opowie o danej pracy, a także będzie motywował zwiedzających do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi na nasuwające się im pytania.

Motywem przewodnim tegorocznego „Dnia Wolnej Sztuki” jest miłość. W tym kontekście przyglądać będziemy się dwóm pracom: „Ostatni rok relacji z ojcem” Dawida Marszewskiego i „Love Bags” Gabriele de Santisa.

Ponadto omawiane będą także: „Biały ekran” Macieja Andrzejczaka, „Archeologia” Pawła Franciszka Jaskuły oraz „Wszystko, co płynne” Tytusa Szabelskiego.

 

Zapraszamy!


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 21.05.2019 Galeria Sztuki WozowniaLekceważone córki Alma Mater, czyli jak zostać architektką – wykład prof. Marty Leśniakowskiej
Toruń / 27.05.2019 Galeria Sztuki WozowniaCome on Kamon! Stary, ale nowy, mały, ale wielki design Japonii – warsztaty z Chie Piskorską
Toruń / 28.05.2019 Galeria Sztuki WozowniaBogactwo w prostocie: design Japonii – wykład Chie Piskorskiej
Toruń / 04.06.2019 Galeria Sztuki Wozownia„O nas samych" – pokaz studenckich dokumentów i małych form filmowych
Toruń / 11.06.2019 Galeria Sztuki WozowniaMIASTA PRZYSZŁOŚCI – wykład Natalii Szcześniak, współtwórczyni kanału youTube „Architecture is a good idea”