#Edukacja     #Sztuki wizualne     #dla dzieci

Rodzinne warsztaty weekendowe – Kosmiczne dźwięki

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Miejska BWA - Bydgoszcz, Gdańska 20 / pokaż na mapie

Prowadzenie: Rafał Iwański i Wojciech Zięba
Zapisy: agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl lub pod nr tel. 52 339 30 62.
Warsztat kierowany do dzieci w wieku 5 – 12 lat wraz z opiekunami.

Voices of the Cosmos to projekt muzyczno-astronomiczny łączący sztukę z nauką. W jego ramach powstaje muzyka wykorzystująca kosmiczne sygnały zarejestrowane przez radioteleskopy, urządzenia elektroniczne oraz instrumenty akustyczne, także własnej konstrukcji. Warsztaty są skierowane dla osób zainteresowanych astronomią i eksperymentami dźwiękowymi.

W programie warsztatów: nasłuchiwanie zarejestrowanych dźwięków kosmosu – przykłady sygnałów pochodzenia pozaziemskiego, eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, poznanie kilku fenomenów brzmieniowych i wspólna improwizacja. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty akustyczne używane przez autorów: instrumenty burzowe („spring tube”), instrument wykorzystujący akustyczne właściwości arkusza blachy: „steel sail” (jednostrunowy, stalowy żagiel), bębny ramowe i gongi. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma instrument burzowy, który zostanie zbudowany z komponentów i ozdobiony podczas warsztatów.
Celem warsztatów jest pobudzanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni artystycznej i kreatywności, poszerzanie perspektywicznego myślenia poprzez eksperymentalne i otwarte podejście – są to cechy, które towarzyszą procesowi poznawczemu astronomom i badaczom odkrywającym tajemnice Wszechświata

Wojciech Zięba – występuje jako ELECTRIC URANUS. Założyciel wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey, od kilkunastu lat promującego i wspierającego muzykę elektroniczną, postindustrialną i eksperymentalną tworzoną przez artystów z całego świata. Zajmuje się budową instrumentów akustycznych prowadząc pracownię Industrial Sounds, jest liderem w Polsce w budowie instrumentów burzowych („spring tube”). Współwydawca i redaktor pisma muzycznego HARD ART.

Rafał Iwański – artysta dźwięku i perkusjonista. Absolwent etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Solo występuje pod pseudonimem X-NAVI:ET. Współzałożyciel i muzyk grup HATI, kolektywu INNERCITY ENSEMBLE i duetu KAPITAL, członek grupy ALAMEDA 5. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Współpomysłodawca i kurator międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival, realizowanego od 2008 r. w CSW w Toruniu.

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych. Płyty CD „Voices of the Cosmos” (2011) i „Voices of the Cosmos II” (2013) zostały entuzjastycznie odebrane przez słuchaczy i zebrały bardzo dobre recenzje. Inicjatywa uzyskała także uznanie i poparcie w środowisku naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne). W 2018 roku ukaże się trzeci album. Projekt VOICES OF THE COSMOS prezentowany był w placówkach naukowych i na festiwalach muzycznych w postaci koncertów audiowizualnych, także w wersji rozbudowanej o wykłady z zakresu astronomii i obserwacje nieba.
http://www.voicesofthecosmos.com

 

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Galeria Miejska BWAWykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki. Monika Rak. Tkanina. Przegląd aktualiów z zakresu sztuki i projektowania
Bydgoszcz / 25.01.2018 Galeria Miejska BWAProjekcja filmu „Nowojorska ulica w obiektywie”
Bydgoszcz / dzisiaj - 26.01.2018 Galeria KantorekŹródła (w małym formacie) wystawa pokonkursowa
Bydgoszcz / dzisiaj - 28.01.2018 Galeria Miejska BWATo jest, czego nie ma - wystawa
Bydgoszcz / dzisiaj - 28.01.2018 Galeria Miejska BWAKolekcja Loli Garrido "IN THE STREAM OF TIME" (W STRUMIENIU CZASU), ze specjalną prezentacją prac Lindy McCartney