#Edukacja     #Film     

Dni Filozofii 2018 / wydarzenia w Kinie Centrum!

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CSW - Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13 / pokaż na mapie

Kiedy: 16, 18 maja 2018 r.

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW oraz Instytut Filozofii UMK zapraszają na wyjątkowe wydarzenia w ramach Dni Filozofii 2018 (pełny program: klik)!

Środa, 16 maja

godz. 17.30
Filozofia a planetarny kryzys środowiskowy
dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK
Wykład dyskusyjny z pokazem fragmentów filmu:
Czy czeka nas  koniec? Before the Flood (reż. F. Stevens, narrator L. DiCaprio, 2016).
W rozmowie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego zmiana klimatyczna określana jest jako największe wyzwanie egzystencjalne XXI stulecia? Jakie są filozoficzne konsekwencje wymierania gatunków i kryzysu środowiskowego, z którym mamy do czynienia? Czy rzeczywiście tkwimy w marazmie, jeśli chodzi o ochronę przyrody? Jaka jest przyszłość cywilizacji w obliczu degradacji systemów planetarnych?

godz. 19.00
Film, fantastyka, filozofia
dr hab. Krzysztof Abriszewski
Wykład otwarty
Filozofię z fantastyką łączą wysiłki, żeby wyobrażać sobie to, co niecodzienne, nieznane, trudne do pomyślenia, ale także próby, by wyobrazić sobie wszystko to, co znane i co nas otacza w inny, zaskakujący, świeży sposób. Choć obie zasadniczo posługują się innymi środkami – filozofia abstrakcyjnymi pojęciami, zaś fantastyka snuciem opowieści (choć nie zawsze ta różnica jest taka klarowna), to zaskakująco lub nie, całkiem często spotykają się w podobnym miejscu. Film pozostaje nadto specyficznym medium, które zarówno snuciu fantastycznych historii, jak i abstrakcyjnym dociekaniom narzuca własne warunki.
W toku spotkania „Film, fantastyka, filozofia” zaprezentujemy przykłady tego co filozofia może wyczytywać z filmów fantastycznych i fantastyki w ogóle.

godz. 20.00
2001: ODYSEJA KOSMICZNA – pokaz specjalny arcydzieła Stanleya Kubricka, które w tym roku obchodzi 50. rocznicę premiery!
Bbilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

 

O filmie:
Jedno z najwybitniejszych dzieł science-fiction w historii kina. Luźna adaptacja opowiadania Arthura C. Clarke’a. Oscar za efekty specjalne dla Stanleya Kubricka. Znakomite zdjęcia, scenografia i muzyka.
Film złożony z trzech części. Akcja pierwszej rozgrywa się w czasach prehistorycznych, druga opisuje odkrycie na Księżycu tajemniczego monolitu, trzecia opowiada o zagrożonych przez zbuntowany komputer kosmonautach.

Piątek, 18 maja

Blok: Filozofia i kultura popularna – warsztaty

godz. 10.00 – Filozofia w grach wideo 
mgr Paweł Gąska
Ze względu na niezrozumienie ich specyfiki gry wideo i fantastyka często spotykają się ze zjadliwą krytyką i lekceważeniem. Proponujemy pomyśleć o nich w nowy, inny sposób. Pokażemy, że fantastyka jest alternatywną drogą rozważania problemów egzystencjalnych, zaś gry wideo są iście filozoficzną czynnością dociekania, o ile gra się świadomie i dokonuje refleksji nad swoimi działaniami.

godz. 12.00 – Filozofia filmów o superbohaterach 
dr hab. Krzysztof Abriszewski
Wbrew utartym stereotypom, filozofia pozwala analizować współczesną kulturę popularną. Może na przykład pomóc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre filmy o superbohaterach są bardziej udane niż inne. W toku spotkania przedstawione zostanie, w jaki sposób można tego rodzaju opowieści analizować.

godz. 14.00 – Postpamięć
mgr Justyna Nowak
Czy możemy zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach historycznych? Drugie życie imperiów/imperializmu  w popkulturze pokazuje, że nie. Analiza zjawiska pamięci postkolonialnej na podstawie Czasu mroku i w Objęciach węża.

 

Artykuł Dni Filozofii 2018 / wydarzenia w Kinie Centrum! pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj CSWLatający Klub Książki dla dzieci
Toruń / 26.02.2019 CSWZmysłoteka - zajęcia dla dzieci
Toruń / 26.02.2019 CSWHistoria mody. Maria Antonina i moda rewolucyjna
Toruń / 27.02.2019 CSWZmysłoteka - zajęcia dla dzieci
Toruń / 28.02.2019 CSWOrient Express – Perski skarb w Toruniu. O malarstwie bliskowschodnim na podstawie polskich kolekcji