#Artykuły     #Artykuły     #Dziedzictwo     

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat. Miejsca pracy: przemysł, rzemiosło, handel i usługi

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
online - www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Kolejna prezentacja z cyklu "Bydgoskie Przedmieście sprzed lat. We wtorek, 4 sierpnia, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej Katarzyna Kluczwajd opowie o bydgosko-przedmiejskich miejscach pracy. Początek o godz. 18.00.

Na mapie Bydgoskiego Przedmieścia, które było dzielnicą przede wszystkim do mieszkania, znajdowały się również ważne dla Torunia zakłady wytwórcze. Wśród nich m.in.: cegielnia, tartaki parowe i składy drewna oraz firmy budowlane, które miały istotny wpływ na rozwój budownictwa szkieletowego. Miejsca pracy dawały także: elektrownia, wozownia (tj. zajezdnia) tramwajowa, szpital obywatelski. Na Bydgoskim działały również niewielkie zakłady usługowe i wytwórcze, jak np. browar przy Bydgoskiej 104.

W okresie międzywojennym nie było na Bydgoskim Przedmieściu znaczących zakładów rolno-spożywczych, które dominowały w przemyśle woj. pomorskiego, ale godną reprezentację miał przemysł maszynowy i metalowy. Były to: fabryka maszyn i przedsiębiorstwo robót inżynieryjnych „Pedab” założona przez konstruktora i wynalazcę Jana Brodę (Broniewskiego 15/17) oraz utworzona 18 stycznia 1920 roku Fabryka Gazomierzy i Aparatów Gazomierz Sp. Akc. (Bydgoska 108/110).

Tutaj pracowała również największa w mieście drukarnia – Pomorska Drukarnia Rolnicza S.A. (Bydgoska 56), a także firma reprezentująca nową w Polsce gałąź przemysłu; Polsko-Belgijskie Zakłady Chemiczne „Polchem” Sp. Akc. (Szosa Bydgoska 94-106).

Fot. fragment pocztówki z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj - 31.08.2020 Książnica KopernikańskaLUDWIK RYDYGIER (1850-1920) – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ
Toruń / dzisiaj - 31.08.2020 Książnica KopernikańskaWakacyjne godziny otwarcia Filii Książnicy Kopernikańskiej
Toruń / dzisiaj - 31.10.2020 Książnica KopernikańskaBaloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej