#Film     

Bydgoska Kronika Filmowa – Mistrzowie Światła

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Miejskie Centrum Kultury - Bydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

W ramach Wiosny Wirtuali zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Co tydzień, w każdy wtorek, pokazujemy Wam inny zestaw filmów dokumentalnych zrealizowanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat w ramach BKF.

Bydgoską Kronikę Filmową prowadzą dwaj znakomici dokumentaliści – Marcin Sauter i Maciej Cuske. Artyści, w pracy z młodymi filmowcami, od początku zakładali, że Kronika nie będzie zapisywać życia miasta w szablonowy sposób, a autorskie wizje realizatorów filmów odsłaniać będą całą gamę możliwości kina dokumentalnego. W ten sposób powstało już ponad 80 wyjątkowych obrazów – w każdym z nich odkryć można nieco inne oblicze Bydgoszczy, poznać losy mieszkańców, ich codzienne życie, marzenia i troski.

Te właśnie filmy oglądać możecie w ramach naszych wtorków z BKF. Kolejny odcinek cyklu zatytułowany„Mistrzowie światła” udostępniamy 26 maja o godz. 18.00 (fanpage Bydgoskiej Kroniki Filmowej). To niezwykły projekt zrealizowany przez młodych filmowców z BKF-u podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. W ramach XVIII edycji Festiwalu, filmowcy z Bydgoskiej Kroniki Filmowej zaprosili na dach Opery Nova autorów zdjęć filmowych z całego świata – wśród nich znaleźli się m.in Vittorio Storaro, Vilmos Zsigmond, Matthew Libatique, Dick Pope, Arthur Reinhart, Sławomir Idziak czy Marcin Koszałka. Zadaniem każdego z młodych twórców była realizacja 20. sekundowej sekwencji na taśmie Super 8 mm.

Pokaz filmów poprzedzony jest krótką rozmową Moniki Grabarek z Marcinem Sauterem i Maciejem Cuske.

Jeśli nie zdążyliście zobaczyć filmów z premierowej odsłony cyklu, zapraszamy na fanpage Bydgoskiej Kroniki Filmowej.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino Orzeł“#tuiteraz” (2019) reż. Eric Lartigau
Bydgoszcz / dzisiaj Kino Orzeł“Obrazy bez autora” (2018) reż. Florian Henckel von Donnersmarck
Bydgoszcz / 14.07.2020 Kino Orzeł“Zdrajca” (2019) reż. Marco Bellocchio
Bydgoszcz / 14.07.2020 Kino Orzeł“#tuiteraz” (2019) reż. Eric Lartigau
Bydgoszcz / 15.07.2020 Miejskie Centrum Kultury, parkingLetnia Scena Impro