#Muzyka     

BEETHOVEN ELECTRIC 2D

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CKK Jordanki - Toruń, Al. Solidarności 1-3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Koncert odbędzie się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko - Pomorskie 2020.

 

Wystąpią:  Urszula Dudziak - śpiew
Adam Bałdych - skrzypce
Dominik Wania - fortepian
Maciej Żuchowski - gitara
Łukasz Adamczyk - gitara basowa
Mirosław Hady - perkusja elektroniczna
Sylwia Lorens - śpiew
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mikołaj Blajda - kierownictwo artystyczne, dyrygent

Przemysław Draheim - prowadzenie  

 

W programie: L. van Beethoven:
- V Symfonia c-moll op. 67, cz. I i II
- VIII Sonata fortepianowa op.13 Patetyczna, cz. I i II
- VIX Sonata fortepianowa op. 27 Księżycowa, cz. I i III
- IX Symfonia d-moll op. 125, cz. IV
- Bagatela a-moll Dla Elizy

 

Słuchając „zwokalizowanej” wersji utworów Beethovena na myśl przychodzą refleksje Richarda Wagnera, który za najdoskonalszą wersję IX Symfonii d-moll op. 125 uznał tę, którą orkiestra „wyśpiewała”: „W najwyższym stopniu pouczające było dla mnie to, gdy w 1839 roku w Paryżu przysłuchiwałem się orkiestrze Konserwatorium przygotowującej enigmatyczną «dziewiątą Symfonię». Z moich oczu spadły łuski; zrozumiałem wreszcie wartość poprawnego wykonania i sekret dobrej gry. Orkiestra nauczyła się odnajdywać melodię w każdym takcie Beethovena (…); i orkiestra śpiewała tę melodię”.  A wyśpiewać przecież można i V Symfonię c-moll op. 67, a tym bardziej słynną miniaturę „Dla Elizy”. Lecz to zadanie pozostawmy Urszuli Dudziak przecież potrafi „wyśpiewać wszystko”.   -----------------------------------

 

Wraz z nastaniem klasycznej sonaty naturalne tworzywo baroku, którym była polifonia, uległo samoograniczeniu. Sonata zapewnia wykonawcy i słuchaczowi pewne bezpieczeństwo, operując ustalonym schematem formalnym i znacznym stopniem przewidywalności tonalnej. Wszystko to jednak nie dotyczy sonat Beethovena, który niejednokrotnie zbyt ciasną przestrzeń struktury sonatowej ożywia bezkresną polifonią. Próbuje łączyć dwa żywioły ogień z wodą, homofonię z polifonią. W ten sposób formę utkaną z gęstej sieci zależności ‒ formę sonatową ożywia polifonią i otwiera ją na nieskończoność, znacząc ją sygnaturą romantyzmu. Jakże romantyczny w wyrazie jest wolny wstęp grave w Sonacie fortepianowej c-moll op. 13 „Patetycznej”. Od niego przecież pochodzi, nie będący pomysłem Beethovena, tytuł utworu. „Grave z Sonaty Patetycznej to muzyka drapieżna i ostra, o poszarpanych punktowanych rytmach, nagłych załamaniach, dramatycznych kontrastach i ogromnym napięciu, które wybucha z całą mocą w szybkim ogniwie allegra sonatowego” ‒ pisał Piotr Orawski. Po wzburzeniu emocjonalne ukojenie przynosi Adagio cantabile (cz. II). Romantyczna w wyrazie jest również druga Sonata quasi una fantasia op. 27, zwana „Księżycową”. Ta kompozycja to manifest nowego stylu muzyki fortepianowej. Beethoven dokonuje tu zmiany w rozkładzie napięć w cyklu sonatowym i doprowadza do sytuacji, w której kluczowe znaczenie posiada nie, jak to było w zwyczaju, część I lecz III. Ten sposób kształtowania formy przejmie od  mistrza z Bonn wielu kompozytorów XIX wieku. 

dr Aneta Derkowska - muzykolog  -----------------------------------
----------------------------------- W koncercie nie jest przewidziana przerwa.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19
 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze
wraz z biletem w dniu koncertu.
bilet 40 zł


Źródło: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 25.09.2020 CKK JordankiSimply the best! Największe hity ekranu
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiCZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiFuniculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji | CZAS DLA NAS
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiFuniculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji | CZAS DLA NAS
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiCZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji