#Teatr / Kabaret     

Balet „Stabat Mater. Harnasie”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Opera Nova - Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.
Kompozytor: Karol Szymanowski (1882-1937)
Data premiery: 2016-10-22. - premiera pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czas trwania: ok.110 min. w tym jedna przerwa
Choreografia: Robert Bondara
 
Realizatorzy:
inscenizacja i choreografia: Robert Bondara
kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
 
"Stabat Mater" na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę op. 53

“Na postanowienie moje napisania utworu religijnego wpłynął cały szereg pobudek, od wewnętrznych osobistych przeżyć począwszy aż do zewnętrznych okoliczności życiowych, które sprawiły, że ostatniej zimy, odłożywszy chwilowo na bok inne, zaczęte już ‘świeckie dzieła’, poświęciłem się wyłącznie Stabat Mater“.- mówił Szymanowski w wywiadzie na łamach „Muzyki” (1926 r.) 

Szymanowski użył tekstu współczesnego przekładu polskiego Józefa Jankowskiego, poza Polską utwór bywa też wykonywany z tekstem łacińskim. 

Ze względu na wyjątkowy charakter dzieła, prosimy o nagradzanie artystów brawami dopiero po ostatniej, szóstej części utworu. 

"Harnasie" balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę do scenariusza kompozytora i Jerzego Mieczysława Rytarda, op. 55.

Pierwszy impuls do stworzenia dzieła inspirowanego rodzimym folklorem dał Szymanowskiemu kontakt z muzyką Strawińskiego i Baletami Diagilewa. Pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie na góralskim weselu przyjaciół kompozytora, Rytardów. Szymanowski rewelacyjnie zastosował rodzaj stylizacji folkloru. Zawarł w Harnasiach cytaty aż dziewięciu melodii ludowych. Z góralskich są to tak znane, jak Hej, idem w las (w partyturze Marsz zbójnicki), W murowanej piwnicy (Taniec zbójnicki), Ja za wodom, Pocies, chłopcy, pocies bijać, i in., a także pieśń weselna Chmiel (w wersji instrumentalnej). Akcja jest symboliczna, postacie nie mają imion, występują "Dziewczyna", "Pasterz", "Zbójnik". Prapremiera odbyła się w roku 1935 w Pradze, w rok później wystawił "Harnasie" w Grand Opéra w Paryżu słynny tancerz i choreograf Serge Lifar. Był to niezwykły sukces kompozytora w niespełna rok przed śmiercią. Polska premiera sceniczna odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu w roku 1938, w tym samym roku "Harnasie" wystawiono w Warszawie.

Źródło: Opera Nova

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 03.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 04.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 06.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 06.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny
Bydgoszcz / 07.10.2020 Opera NovaOperowy zawrót głowy. Muzyczny spektakl familijny