Architektura Wnętrz, UTP. Dyplomy

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Galeria Miejska BWA - Bydgoszcz, Gdańska 20 / pokaż na mapie

Wystawa licencjackich i magisterskich prac dyplomowych w Galerii Miejskiej bwa ukazuje CZYM NIE JEST architektura wnętrz: dekorowaniem ścian, ustawianiem mebli i „artystycznych” bibelotów. W ujęciu wykładowców i absolwentów architektura wnętrz to sposób przemyślanego i autorskiego organizowania przestrzeni o rozmaitych wielkościach, funkcjach i stylu. Takie pojmowanie przedmiotu sprawiło, że licencjaci i magistrowie brali „na warsztat” zadania bardzo różnorodne i o dużym stopniu skomplikowania, nie ograniczone do jednego elementu, ale całościowe – spójne projekty przestrzeni, pomieszczeń, wystroju i wyposażenia. Tworzyli, nieświadomie wpisując się w tradycję rzemieślniczą (cechową) i artystyczną „dzieło mistrzowskie”, majstersztyk pozwalający wykazać się pomysłem, inwencją, ale także umiejętnościami „warsztatowymi”, począwszy od rysunkowego, a niekiedy nawet malarskiego zapisu pierwszej koncepcji, po obleczenie go w formułę ostatecznej prezentacji: plansze zawierające, mówiąc potocznym językiem, plany, rzuty i przekroje , wizualizacje oparte na aksonometrii i wykorzystaniu komputerowych „bibliotek” współczesnego projektanta. Wskazywali, że potrafią korelować zdobytą wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin, przechodzić od artystycznej wizji, do projektowego konkretu, w którym ważne są funkcje, materiały i koszty.
Na tegorocznej wystawie dyplomów zobaczyć będą mogli Państwo szerokie spektrum rozwiązań młodych, dziś już absolwentów Architektury Wnętrz UTP. Wybierając temat studenci posługują się kryterium własnych zainteresowań, ale także swoistym „posadowieniem” w regionie – dostrzeżeniem w najbliższym otoczeniu „miejsc”, którym można nadać nową formę, lub nową formę i funkcję. Dobrym przykładem takiego podejścia do projektu są trzy prace: „Biblioteka i czytelnia komiksów” (autorka: mgr Monika Prucnal), „Dom rekreacyjno-wypoczynkowy”(autorka: mgr Agnieszka Walther) i „Projekt przestrzeni sakralnej”(autorka: lic. Maja Białokozowicz).
Uzupełnieniem ekspozycji są przykłady prac studenckich wykonywanych na różnych zajęciach. Prac ilustrujących doświadczanie przez nich rozmaitych materii projektowania i ekspresji artystycznej. Operowania rysunkiem i technikami malarskimi, doświadczania materiałów i ich właściwości, tworzenia iluzji przestrzeni i form „realnie” przestrzennych – rzeźb, makiet, projektów przedmiotów. Ukazujemy proces przechodzenia od abstrakcyjnych zadań na budowanie brył, analizowanie faktur, oświetlenia etc. do konkretu RZECZY i PRZESTRZENI.
Mamy nadzieję, że spotkamy się w przestrzeni Galerii Miejskiej bwa na wystawie oraz na studiach. Zapraszamy: Architektura Wnętrz UTP w Bydgoszczy.
dr Ewa Urbańska

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie są warsztaty „Moodboard”

koordynacja:
Katarzyna Tretyn-Zečević (UTP)
Tomasz Zieliński (Galeria Miejska bwa)


Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 11.12.2019 Galeria Miejska BWAZuzanna Żubka-Chmielewska. Niech żyje młodość! Moda młodzieżowa w czasach PRL-u Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki
Bydgoszcz / 12.12.2019 Galeria Miejska BWAWernisaż: Diana Lelonek. Raport
Bydgoszcz / dzisiaj - 18.01.2020 Galeria Miejska BWAWystawa (w małym formacie). Wystawa pokonkursowa
Bydgoszcz / 13.12.2019 - 26.01.2020 Galeria Miejska BWAWystawa: Diana Lelonek. Raport
Bydgoszcz / dzisiaj - 05.01.2020 Galeria Miejska BWAKarol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci