#Sztuki wizualne     

Anna Wysocka. Kondycja ogniem wypalona: Mandale

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Książnica Kopernikańska w Toruniu - Toruń, ul. Słowackiego 8 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Książnica Kopernikańska zaprasza na wystawę prac Anny Wysockiej. Artystka zaprezentuje wybrane obiekty malarskie z cyklu "Mandale". Otwarcie ekspozycji 6 kwietnia.

Anna Wysocka w swoich działaniach artystycznych łączy kilka dyscyplin sztuki. Jej drogę twórczą kształtuje tęsknota za przestrzenią oraz dążenie do przełamywania ograniczeń płaszczyzny. Zaczynała od malarstwa materii, by w końcu zająć się rzeźbą. Po drodze były kolaże, reliefy i płaskorzeźby, asamblaże z gotowych elementów, obiekty zamknięte w gablotach oraz obrazy pozbawione tła.

Centralnym motywem twórczości toruńskiej artystki jest figura człowieka. - W moich pracach zadaję pytanie o jego życie, śmierć i przeznaczenie - wyjaśnia Anna Wysocka. Przyznaje, że dzieło jest ważne, ale nie mniej istotny jest proces twórczy, który do niego prowadzi. Kreacja artystyczna daje jej poczucie spełniania. Sztuka to dla niej absolut, pozwalający przekraczać granice i uzasadniający jej życie.

Tworzywem, które ją inspiruje jest metal - jego chłód, zapach i kolor fascynują ją od lat. Artystka wykorzystuje blachy i stalowe pręty. - Rozgrzewam je do temperatury, w której stają się lawą możliwą do formowania - mówi Anna Wysocka. - W ten sposób preparuję własną materię. Przełamuję opór metalu, pogłębiam obszar wykorzystania jego walorów. Jednocześnie fascynują mnie skrajne warunki, w jakich realizuję obiekt.

W Książnicy Kopernikańskiej pokaże 7 prac z cyklu "Mandale". Zaprezentuje je w ramach wystawy "Kondycja ogniem wypalona", która zostanie otwarta w dwóch przestrzeniach: w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży (wernisaż 5 kwietnia o godz. 18) oraz w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8 (wernisaż 6 kwietnia o godz. 18). Obie ekspozycje będą towarzyszyć Tygodniowi Refleksji nad Kulturą Duchową.

Mandale Anny Wysockiej powstawały w latach 1998-1999. Są rezultatem jej twórczych poszukiwań i eksperymentów. Dążyła wówczas do harmonijnego połączenia formy i treści. Ideałem okazało się koło - motyw, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Utożsamiane w wielu kulturach z życiem i śmiercią, odrodzeniem i świadomością, a także z Księżycem i Słońcem zafascynowało toruńską artystkę. Zwłaszcza jego szczególne przedstawienie - mandala.

Mandale w wydaniu Anny Wysockiej to dzieła intrygujące, subtelne i zarazem surowe. Artystka tak opisuje proces twórczy, który do nich doprowadził: - Mocne działanie koła, zarówno jako formy oraz bogatego źródła treści akcentowałam, dobierając odpowiednie środki wyrazu. Od faktur o charakterze miękkich, biologicznych struktur, zmierzałam w kierunku konkretniejszych, surowszych i mocniej działających materii. W rezultacie tych poszukiwań sięgnęłam po blachę. Moment ten stał się ważnym etapem w odchodzeniu od tworzenia iluzji w obrazie na rzecz wprowadzania materii wziętych z rzeczywistości. Określiłam je jako obiekty malarskie, nadając im reliefowy charakter oraz zmieniając z czasem kształty podobrazi na nieregularne, nawiązujące do totemów i krzyży.

Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej będzie czynna do końca 2016 r. Prace Anny Wysockiej można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki.

Anna Wysocka ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego). Jest doktorem habilitowanym w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby i płaskorzeźby w technice własnej. W dorobku ma kilkanaście ekspozycji indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień.

Więcej o artystce na http://annawysocka.com.pl


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 30.09.2020 Książnica KopernikańskaDonikąd. Podróże na skraj Rosji. Spotkanie z Michałem Milczarkiem
Toruń / 30.09.2020 Książnica KopernikańskaTeatrzyk Kamishibai: Bajka o soli
Toruń / 01.10.2020 Książnica KopernikańskaProlongata w filiach 3, 4, 5, 8, 10
Toruń / 06.10.2020 Książnica KopernikańskaBydgoskie Przedmieście sprzed lat: Miejsca zabaw, rozrywek i świętowania
Toruń / dzisiaj - 08.10.2020 Książnica KopernikańskaW moim świecie. Wystawa prac Wojciecha Sosnowskiego