#Film     

Animocje prezentują: "Ostatnie Kino" + spotkanie

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Kino ORZEŁ - Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Film Kajetana Pochylskiego, zainspirowanego starym projektorem Elew 16 mm z Łódzkich Zakładów Kserotechnicznych, opowiada historię jego dziadka - Jerzego. Inspiracja jest tu nieprzypadkowa, bowiem, jak twierdzi babcia reżysera, Jerzy był operatorem ostatniego kina oświatowego w Polsce.

Film oparty jest na wspomnieniach babci Krystyny. Narratorem opowieści jest Tymon - syn reżysera, zaś w rolę dziadka Jerzego wcielili się jego tata Witold oraz syn (jako dziadek, gdy był dzieckiem).

Film jest animowanym dokumentem (animadoc), wykonanym za pomocą kamery cyfrowej i analogowej oraz typowych narzędzi rysunkowych, malarskich i graficznych. Podczas realizacji filmu powstało około 8200 ręcznie zrobionych klatek. Efekt końcowy został zapisany w wersji cyfrowej a następnie zapisany na taśmie filmowej.

Łukasz Kajetan Pochylski

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz AMA Film Academy. Zajmuje się filmem dokumentalnym, animacją oraz autorskim filmem eksperymentalnym, łączącym w sobie różne techniki filmowe i plastyczne. Na co dzień pracuje przy produkcji filmowej, TV i graficznej prowadząc swoją firmę oraz pracując dla UMK w Toruniu. Dwukrotny stypendysta Marszałka woj. Kuj-Pom w dziedzinie sztuka filmowa. Jego dokumenty brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami zdobywając na nich nominację. W 2019 roku obronił doktorat na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

 


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 24.09.2020 Kino Orzeł„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy” (2020)