#Muzyka     

22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

program:  http://muz-arch.pl/program-4/

 

 

Kolejna, 22 już odsłona Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura rozpocznie się 22 czerwca i potrwa do 2 września. Przez blisko dwuipółmiesięczny okres wakacyjny będziemy świadkami 23 wydarzeń – koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych i spotkań koncerty z prelekcją. Organizator festiwalu – Toruńska Orkiestra Symfoniczna – do współpracy zaprosił zarówno znakomitych artystów o międzynarodowej renomie, jak i młodych, wyróżniających się muzyków. W tym roku gościć będziemy artystów z takich krajów jak – Polska, USA, Niemcy, Finlandia i Litwa, Hiszpania.

W czerwcu czekają na Państwa dwa wydarzenia:

- 22 czerwca - uroczysta inauguracja festiwalu, wpisująca się zarówno w obchody Święta Miasta Torunia, jak i obchody 40. rocznicy współpracy z miastem partnerskim – Getyngą. W sali koncertowej CKK Jordanki, po raz pierwszy w Toruniu, zabrzmi monumentalna II Symfonia Gustava Mahlera „Zmartwychwstanie”, a na scenie, pod batutą Mariusza Smolija, wystąpi blisko 200 artystów: połączone orkiestry symfoniczne z Torunia i Getyngi, dwa getyńskie chóry oraz znakomite solistki – Jadwiga Rappe i Ewa Biegas;

- 30 czerwca – intrygująca i wszechstronna muzyczna podróż z Austrii (J. Brahms), przez Polskę (F.Chopin, K.Szymanowski) i Rosję (A.Skriabin) aż do Norwegii (E.Grieg), w którą podczas recitalu w sali kameralnej CKK Jordanki zabierze nas wyróżniający się pianista młodego pokolenia, Michał Szymanowski.

- 1 lipca, podczas koncertu na scenie plenerowej zlokalizowanej w przepięknej scenerii Bulwaru Filadelfijskiego, młodzi artyści z Orkiestry Kameralnej N – harmonia zaprezentują popularny wśród orkiestr smyczkowych repertuar, swoiste „the best of...” , nawiązujące głównie do muzyki tanecznej. Niespełna tydzień później, 7 lipca zapraszamy na koncert Symphonica – Rock of Poland czyli w sentymentalną muzyczną podróż przy dźwiękach hitowych utworów Obywatela G.C, Lombardu, Turbo, Sztywnego Palu Azji, Chłopców z Placu Broni, Perfectu czy też Kobranocki. Najbardziej znane utwory polskiej muzyki rockowej lat 80-tych wykonają: Grzegorz Kupczyk oraz gwiazdy telewizyjnego show The Voice of Poland – Damian Ukeje, Ernest Staniaszek, Martyna Pawłowska, którym towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Filharmonia Futura. W piątek 13 lipca, w Sali wielkiej Dworu Artusa wystąpi jeden z najlepszych gitarzystów klasycznych – Krzysztof Meisinger, któremu towarzyszyć będzie Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, złożony z koncertmistrzów i liderów tejże orkiestry. Zapraszamy na pełne ekspresji, wyjątkowe spotkanie ze znakomitą feerią dźwięków oraz artystami-wirtuozami, których połączyła miłość do muzyki argentyńskiego wirtuoza - Astora Piazzolli. 20 lipca w muzyczną podróż „Z Wiednia do Wilna” zaprosi litewski Mettis Quartet. Młodzi adepci Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru z Wilna, mający na swoim koncie zwycięstwa w konkursach oraz udział w licznych kursach mistrzowskich, zaprezentują słynne Kwartety smyczkowe Čiurlionisa, Haydna, Beethovena i Szostakowicza.

Polskie muzyczne perły 28 lipca zaprezentują pianista - Wojciech Waleczek oraz związani z Aukso- Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy muzycy tworzący ACOUSTIC QUARTET. Przekrojowy repertuar koncertu stanowić będą dzieła Wieniawskiego, Moniuszki, Paderewskiego i Bacewicz. Zabrzmi m.in. słynny i doskonale wszystkim znany Polonez Strona 2 z 3 Pożegnanie Ojczyzny Ogińskiego, nie zabraknie oczywiście Chopina, a zwieńczeniem tego różnorodnego, w pełni polskiego programu będzie suita z filmowymi tematami Kilara.

Sierpniową odsłonę wydarzeń festiwalowych rozpoczniemy spotkaniem z Orkiestrą Wojskową z Bydgoszczy, która 3 sierpnia, na scenie plenerowej na toruńskim bulwarze, zaprezentuje kompozycje muzyki filmowej w transkrypcji na orkiestrę dętą. Dzień później, 4 sierpnia, kontynuować będziemy lubiany przez toruńską publiczność wątek muzyki filmowej. Znane tematy z filmów o Indianie Jonesie, Jamesie Bondzie czy też z wielkich produkcji westernowych zaprezentują – hiszpański pianista Leonel Morales oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą swojego dyrektora artystycznego Mariusza Smolija.

Przebojowe utwory ostatnich 40 lat w aranżacjach Krzysztofa Herdzina (m.in. Autobiografia, Chcemy być sobą, Czerwony jak cegła, Dmuchawce, latawce, wiatr, Pierwszy siwy włos, Nie poganiaj mnie bo tracę oddech, Kocham Cię kochanie moje, Niech żyje bal, Wspomnienie, Sen o Warszawie, Prześliczna wiolonczelistka) zabrzmią 11 sierpnia, w wykonaniu Grohman Orchestra.

Na nietuzinkowe spotkanie skandynawskiego folku z muzyką klasyczną i filmową w wykonaniu fińskiego duetu wiolonczelowo-gitarowego, z towarzyszeniem jednego z czołowych fińskich wirtuozów skrzypiec folkowych - A. Järvelä zapraszamy 18 sierpnia. Trio artystów zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności i przekrojowy program, składający się z utworów rodzimych kompozytorów oraz specjalnie na tę okazję zaaranżowanych fragmentów pochodzących ze ścieżek dźwiękowych (m.in. Lista Schindlera, Fargo, Przyczajony tygrys, ukryty smok, Sayonara). Tego samego dnia kolejny koncert festiwalowy wypełnią najsłynniejsze dzieła literatury fortepianowej w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, której towarzyszyć będą młodzi, utalentowani obywatele całego świata - uczestnicy Paderewski Piano Academy.

Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, 19 sierpnia w Kościele WNMP odbędzie się koncert "W Hołdzie Polskiemu Papieżowi", w programie którego znajdą się ulubione utwory Ojca Świętego, które przez wiele lat wykonywali dla niego najsłynniejsi światowi artyści. Podczas trzech ostatnich koncertów festiwalu zaprezentują się chórzyści i soliści Prairie View A&M University Concert Chorale z Teksasu:

- 31 sierpnia w Kościele św. Ducha artyści wykonają koncert tradycyjnego negro spirituals, stanowiący zbiór oryginalnych aranżacji najbardziej popularnych hymnów i pieśni w stylu gospel;

- 1 września w amerykański nastrój wprowadzi nas recital bas – barytona Leona P. Turnera, który z towarzyszeniem pianisty Dr Danny’ego R. Kelleya zaprezentuje najpopularniejsze pieśni zza oceanu. Ozdobą koncertu bez wątpienia będzie „Błękitna Rapsodia” G. Gershwina w aranżacji na fortepian solo

- 2 września, na zakończenie tegorocznej edycji 22. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura przygotowaliśmy dla Państwa nie lada gratkę - koncertową wersję opery G. Gershwina – „Porgy i Bess”. Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej pod dyrekcją Mariusza Smolija towarzyszyć będą chórzyści Prairie View A&M University Concert Chorale oraz Strona 3 z 3 amerykańscy soliści: sopranistki - Jolie Rocke Brown, Audra Scott, bas-baryton Leon P. Turner oraz tenor David Lee Brewer.

W festiwalowej kawiarni Hanza Cafe, jak co roku odbędą się projekcje filmowe, którymi będą: - Sugar Man (29 czerwca) Malika Bendjelloula - połączenie dokumentalnego śledztwa i muzycznej biografii Rodrigueza, jednej z najbardziej tajemniczych i zapomnianych osobowości muzycznych przełomu lat 60. i 70. XX wieku - 20 000 dni na Ziemi (6 lipca) – Jane Pollard i Iaina Forsytha, filmu, który swoją poetyką przypomina bohatera dokumentu – Nicka Cave’a - Tylko kochankowie przeżyją (20 lipca) Jima Jarmuscha będący muzyczno-wizualną perłą i hołdem dla czasów minionych. - Control (10 sierpnia) Antona Corbijna, w którym depresyjny industrial Manchesteru rezonuje z bohaterem filmu Ianem Curtisem, wokalistą zespołu Joy Division.

Wzorem poprzednich edycji festiwalu, kontynuujemy również nasze letnie spotkania z przewodnikiem. Podczas tegorocznej odsłony wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Kościoła WNMP, w którym znajduje się jeden z najciekawszych instrumentów na terenie Torunia. Na koncert z prelekcją będzie można się wybrać 14 lub 28 lipca.