#Dziedzictwo     

Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski.

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Ratusz Staromiejski - Toruń, Rynek Staromiejski 1 / pokaż na mapie

Od 9 listopada zapraszamy do podziwiania nowej wystawy planszowej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, przygotowanej z okazji obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Gdy wybuchła I wojna światowa, tak oczekiwane przez Polaków starcie zaborców – ogromna szansa na odzyskanie niepodległości przynajmniej dla części polskiego terytorium – z inicjatywy polskich organizacji politycznych, na różnych frontach zaczęły powstawać polskie formacje wojskowe. Początkowo w zaborach austriackim i rosyjskim: I Kadrowa Kompania Strzelecka i Legiony Polskie walczące pod dowództwem austriackim oraz Legion Puławski w szeregach armii rosyjskiej, a we Francji formacja Bajończyków w składzie Legii Cudzoziemskiej. Po obaleniu caratu w Rosji na jej terytorium organizowały się polskie dywizje i korpusy wojskowe na Ukrainie, Kubaniu, Kaukazie, Murmaniu i Syberii złożone z żołnierzy opuszczających armię rosyjską. Sojusznicy cara mając po jego upadku rozwiązane ręce, przychylniej przyjmowali propozycje polskich polityków i zaczęli energiczniej formować polskie oddziały. We Francji powstała Błękitna Armia zasilona tysiącami Polaków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a nawet Brazylii. Znalazło się w niej także tysiące Polaków jeńców z armii niemieckiej i austriackiej. Mimo wielu różnic łączył ich wspólny cel – Niepodległość Ojczyzny.

Wystawa zaprezentuje, poprzez bogaty materiał ilustracyjny i dokumenty, te formacje i ich wkład w odzyskanie Niepodległości oraz, często karkołomne, nieraz długie i krwawe, drogi do wolnej Polski.

Tytuł: Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski.
Miejsce: Dziedziniec Ratusza.
Termin udostępnienia: 9 listopada 2018 r.
Kurator: Bogusław Uziembło


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj Ratusz Staromiejski, dziedziniecWielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1919-1919 roku - wystawa odwołana
Toruń / 13.06.2019 Ratusz StaromiejskiWykład z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / 13.06.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / 27.06.2019 Ratusz StaromiejskiWykład z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / 27.06.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”